Co jsou to ty kryptoměny?

Lidé vědí naprosto přesně, co jsou to peníze. Jsou to pro ně takové ty papírky či kovová kolečka, jež člověk získává tím, že udělá něco pro druhé, respektive že má nějaký zákony daný důvod, kvůli kterému jsou mu tyto dány i bez prokázání nějakých zásluh, a jež posléze člověk zase odevzdává v odpovídajícím množství tomu, kdo mu za ně něco nabídne nebo prokáže žádanou službu.

zlato a kryptoměny

Peníze známe všichni. Ovšem pokud zabrousíme na téma kryptoměny, jsou naše znalosti nejednou o poznání skoupější. Možná v hrubých rysech tušíme, že něco takového existuje, možná jsme o některých z nich někdy i něco zaslechli, zejména o nejznámějších Bitcoinech, ale tím to končí. Protože tyto měny ve svých peněženkách nenosíme, vesměs s nimi ani neplatíme, a jak známo, co sejde z očí, sejde i z mysli. Pokud se to do něčí mysli vůbec dostane.

A tak asi neuškodí, pokud si kryptoměny alespoň krátce a stručně představíme. Krátce a stručně proto, že jich už existují celé tisíce, a tudíž by se v tomto článku nedaly nejspíše ani jenom vyjmenovat, nemělo-li by jít o alternativu jakéhosi sáhodlouhého slovníku.

Kryptoměny jsou prostě digitální měny či elektronické peníze, jež se pojí s dnešní moderní dobou. A tyto nejsou tištěny ani státy, ani centrálními bankami jednotlivých zemí, tyto se vytvářejí elektronicky, na základě asymetrické kryptografie pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci.

mince Bitcoiny

Takové kryptoměny tedy nemají žádnou centrální autoritu, jež by je ovlivňovala, nejsou pod vlivem ani vlád, ani centrálních bank či jiných institucí. Lidé si je mohou posílat bez potřeby prostředníka, což činí platby těmito rychlejšími a efektivnějšími, a to klidně po celém světě bez omezení. Výhodou těchto měn je pak i jejich momentální neprolomitelnost, i relativní anonymita jejich uživatelů, i transparentnost a minimální či nulové poplatky z jimi realizované platby…

Což činí takové měny zajímavými. Pro ty, kdo je znají, jichž ale dosud není mnoho.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články