Ekonomice neutečeme

Když se řekne slovo ekonomika, někteří z nás zbystří, zatímco jiné to nechá zcela v klidu. Někteří z nás jsou na ní totiž přímo bytostně zainteresovaní a musí jí tak věnovat maximální pozornost, zatímco jiní třeba nemají potřebu a touhu něco o této vědět. A najdou se i tací, kteří se domnívají, že je taková ekonomika něco, co se jich vůbec netýká, co jde zcela mimo ně.

plná peněženka

Každopádně si je ale třeba říct, že se ti posledně zmínění mýlí. I kdyby se totiž někdo snažil sebevíc, i kdyby se sebevíc skrýval a izoloval od společnosti, přesto si ho ekonomika v nějaké své formě vždycky najde. Nemůže tomu být jinak, protože ekonomika stojí za vším, co máme, co nás obklopuje. K tomu, aby bylo v obchodech zboží, musí fungovat ekonomika, jež zajistí, aby se toto vyrobilo či importovalo. Abychom si toto zboží mohli koupit, potřebujeme peníze, a ty existují výlučně díky ekonomice. Abychom takové peníze měli, musíme si je nejprve někde vydělat, musíme se zapojit do pracovního procesu, který se na fungování ekonomiky bezprostředně podílí. A pokud snad nepracujeme, pak vesměs pobíráme alespoň nějakou tu finanční pomoc od státu, jenž ji vyplácí z peněz, jež získal v podobě daní a jiných odvodů z různých sfér ekonomiky. Když chceme bydlet, musíme si k tomu pořídit vhodný objekt, za který zaplatíme s ekonomikou svázanými penězi, stejně jako jimi platíme i za případný podnájem.

svazek bankovek

A co ti, kdo nepatří do takzvané slušné společnosti a jsou mimo to vše výše zmíněné? I ti vlastně žijí tak, jak žijí, jenom díky ekonomice. Vždyť i charitativní instituce, které jim dají občas najíst nebo zajistí nocleh, existují jen díky něčím penězům, i mosty, pod kterými dotyční spí, byly postaveny za peníze související s ekonomikou a slouží i dopravě, jež také patří k ekonomice. A i to, co dotyční vyhrabou v kontejnerech a zužitkují, tam vyhodil někdo, kdo si to prve koupil od toho, kdo to vyrobil.
Ekonomika je prostě všude. A nikdy už tomu nebude jinak.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články