Alternativa jménem kryptoměny

Pokud dnes někde nadnesete téma kryptoměn, nejspíše tím nezavdáte příčinu k sáhodlouhým diskusím. Protože navzdory tomu, že tu kryptoměny existují již velice dlouho a dnes už jich jsou tisíce, o nich veřejnost vesměs nic moc neví. Možná někdo zmíní, že slyšel o Bitcoinech, možná někdo zmíní, že tyto se staly známými ve chvíli, kdy jejich hodnota raketově vystoupala vzhůru a poté se začala chovat jako na houpačce, ale to je v případě většiny našinců nejspíše vše. Víc toho naše široká veřejnost na toto téma stěží vyloví z paměti.

Bitcoin mince

A proto si tu pro většinu našinců alespoň ve stručnosti uveďme něco více o této problematice. Aby byli i laici, kteří s kryptoměnami doposud nepřišli a možná ani nikdy nepřijdou do kontaktu, v obraze, aby věděli, oč se jedná.

Kryptoměnyjsou prostě jakési virtuální peníze, pro něž je charakteristické to, že nevznikají a nejsou tištěny ani vládami zemí, ani centrálními bankami a podobnými institucemi. Tyto pak z téhož důvodu nejsou právě zmíněnými institucemi ani ovlivnitelné a mohou si žít svým vlastním životem, ať se to různým politikům či bankéřům líbí nebo ne.

Takové digitální či elektronické peníze vznikají elektronicky a mají díky své nezávislosti na reálném finančním světě nejednu přednost. Třeba to, že nejsou pod žádnou kontrolou ze strany mocných tohoto světa, že se dají s pouze nízkými či dokonce nulovými poplatky a bez nutnosti prostředníků rychle posílat kamkoliv, třeba i na opačný konec světa. Díky silnému šifrování jsou v současnosti tyto kryptoměny neprolomitelné, vyznačují se díky možnosti používat je bez poskytování osobních a citlivých údajů značnou mírou anonymity, a díky veřejné databázi jsou i plně transparentní. A jakmile se jimi provede nějaká platba, je už tato nezrušitelná a neodmítnutelná.

Bitcoin a mince

A to stejně jako další přednosti činí kryptoměny pro nejednoho z nás zajímavými. I když je nelze strčit do klasické peněženky a jít s nimi do sámošky na nákup.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články