Peněz není nikdy dost. Zato však jich je nejednou málo. A aby se člověk s oním nepříjemným málem pokud možno nikdy nesetkal, je záhodno si v časech, kdy je z čeho, šetřit na doby horší, jež mohou kdykoliv z jakýchkoliv příčin nastat.
Nikdo není ušetřen rizika, že někdy přijde o příjmy nebo že ho zaskočí nějaké vyšší výdaje, a proto by se určitě spoření věnovat měl. Jeden nikdy neví, kdy mu přijde nějaký ten volný peníz vhod.
Ovšem rozumné spoření rozhodně nespočívá jenom v tom, že si člověk nashromáždí přebytečné finance. S těmito je totiž záhodno také naložit tak, aby tyto neztrácely během doby svoji hodnotu. Protože je už dávno známou pravdou, že existuje to, čemu se říká inflace, a toto měnu postupně znehodnocuje. A ten, kdo by si tak jenom tupě syslil peníze, by si za ně v budoucnu pořídil klidně i znatelně méně než v době, kdy si tyto vydělal.
Není tudíž rozumné sázet na běžné účty nebo dokonce na skladování si hotovosti. V takových případech je totiž kvůli prakticky nulovému zhodnocování jisté, že peníze svoji reálnou hodnotu ztratí. Člověk pak tedy sice možná bude mít víc a víc, ale je otázkou, kolik si toho za své úspory pořídí, až je bude potřebovat.
Investování volných finančních prostředků může být daleko rozumnější alternativa. Může, ale také nemusí. U investic se totiž mohou nabízet i výnosy překračující míru inflace, jež tedy úspory zhodnotí, jenže tu pro změnu není žádná záruka, že se investor se svými finančními prostředky ještě někdy shledá. Tady totiž na rozdíl od běžných účtů schází pojištění vkladů.
A jak tedy s naspořenými penězi naložit? To už je jenom na vašem vlastním rozhodnutí. Protože jsou to vaše peníze a vaše budoucnost. A je tak třeba důkladně zvážit nabízející se varianty. A jak se praví v lidové moudrosti, neklást raději všechna vejce do jednoho košíku.