5 FinTech trendů pro rok 2023

S příchodem umělé inteligence se oblast digitálních technologií opět proměňuje a dotýká se i finančních technologií. Jak se její používání projeví v bankovnictví, co je to BNPL a jaké další trendy můžete v tomto sektoru během následujícího roku očekávat? To se dozvíte v tomto článku.

1. Umělá inteligence a strojové učení

Největším trendem je v roce 2023 rozhodně AI neboli umělá inteligence, která prosakuje do různých oborů. V tom finančním ji začíná vyhledávat čím dál více firem. Pomáhá totiž automatizovat složité procesy či identifikovat nesrovnalosti, a tím odhalit případné podvodné aktivity. Také pomáhá zefektivňovat zákaznické služby pomocí interaktivníchchatbotů a voicebotů, což zároveň šetří čas zaměstnancům banky.
Strojové učení neboli machine learning jde s umělou inteligencí ruku v ruce. Používáním se jeho algoritmy učí a zlepšují, hravě zpracují big data a čím víc dat má k dispozici, tím je přesnější. Stejně jako umělá inteligence se bude jeho využití v následujícím roce jenom rozšiřovat.

2. Cloud computing

Cloud computing umožňuje uživatelům přistupovat ke svým zdrojům prostřednictvím internetu či jiných vzdálených sítí. Firmy tedy nemusí investovat do on-premise řešení, které se finančně i časově prodraží. V oblasti finančnictví způsobil cloud computing revoluci především díky velké úspoře nákladů. Mnoho FinTech firem tedy sází na cloudovou infrastrukturu, která přináší:

  • bezproblémový rychlý přístup odkudkoliv,
  • vyšší zabezpečení zákaznických dat,
  • rychlejší uvádění novinek na trh,
  • přístup k většímu množství dat, díky čemuž mohou lépe pochopit preference zákazníka.

fintech

3. Metoda BNPL

Zkratka BNPL vychází z anglického spojení Buy Now Pay Later. Jde o novou platební metodu, která zákazníkům umožňuje koupit si produkt či službu hned, ale zaplatit až později.Podle výzkumů jde o jeden z nejrychleji rostoucích způsobů plateb na světě. V roce 2023 se očekává, že bude jeho obliba i nadále stoupat a bude se tedy rozšiřovat mezi obchodníky. Ve finančnictví se dokonce hovoří o tom, že by metoda BNPL mohla konkurovat půjčkám či jiným úvěrovým službám. Pro obchodníky to naopak může představovatvyšší tržby a nákupy od lidí, kteří chtějí provést platbu později – ať už v plné výši, či formou splátek.

4. Internet věcí

IoT (internet věcí) jetechnologie, která umožňuje výměnu informací mezi fyzickými elektronickými zařízeními.V roce 2023 ovšem jeho využití nezůstane pouze u ovládání chytré domácnosti, jak tomu bylo doposud, ale rozvine se právě v oblasti finančních technologií. Bankám umožní monitorovat aktivitu zákazníků pomocí senzorů v produktech, díky čemuž mohou zefektivnit své služby. Výhodu přináší i z hlediskazlepšení zabezpečení zákaznických účtů.

5. Kryptoměny a blockchain

I přesto, že v roce 2022 zažívaly kryptoměny velké propady, v roce 2023 budou stále oblíbenou online investicí mnoha firem i jednotlivců. Dále se očekává, že se technologie blockchain integruje do stávajících systémů. Nabízí totiž vysokou bezpečnost, snižuje náklady na podnikání a je transparentní vůči všem podnikům. V budoucnu má údajně potenciál způsobit revoluci v celosvětově prováděných finančních transakcích a bude pravděpodobně zažívat velký růst.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články