Pokud si chcete koupit kousek pozemku nebo chcete začít stavět, pečlivě si rozmyslete, jak to vlastně celé zafinancujete. Valná většina lidí nechce čekat x desítek let, než si budou moci za vlastní peníze postavit či koupit nemovitost, proto nejčastěji volí hypoteční úvěry či velké půjčky, které jim pomohou tyto roky překlenout. Otázkou však je, jestli je to vůbec to nejlepší, co můžete udělat?
Investice v. žití
Samozřejmě, něco jiného je, pokud si chcete koupit nemovitost, kterou posléze prodáte dál nebo ji budete například pronajímat. U těchto investic si můžete být jisti, že úvěr je snad nejjednodušší cestou, jak se k nemovitosti dostat i bez problému. Měsíční splátky poté zcela pokryje zisk z nemovitosti a vy si tak můžete za pár let užívat vlastní nemovitost, aniž byste nějak moc tratili či šetřili. Ovšem pokud chcete v dané nemovitosti žít, to už je jiná. Splácet budete muset stejně, ovšem pokud máte možnost našetřit si – a ono šetření znamená, že na pár let trošku přibrzdíte a uskromníte se – tak byste toho měli využít a raději šetřit. Pokud nemáte velké investiční plány, vyplatí se počkat a poté vše zafinancovat z vlastního. A pokud ne vše, tak alespoň podstatnou část – nebudete totiž muset nikomu vracet tak velký balík peněz.
Všechno je to o perspektivě
Většina lidí chce dneska žít rychle a hned chce mít postaveno. Za rok se vezmou, dva měsíce poté se složí na barák i s hypotékou a poté budou deset let splácet. Ideálně se mezitím rozvedou a budou se hádat o to, kdo má vlastně hypotéku platit. Jak se rychle žije, tak se rychle umírá, praví se. A i v tomto případě je to pravda. To, že lidé poté zaplatí o několik desítek tisíc, ne-li stovek, více, než by možná mohli, to už je netrápí. Lidský mozek totiž neumí pracovat s tak širokým časovým horizontem. Možná je to i dobře, protože jinak by celý tento ekonomický model dávno krachnul.