Nejhorší chyba, kterou můžete udělat, je nastrkat všechny peníze na klasický bankovní účet. To se pak spoří zatraceně špatně, když vám peníze mizí doslova pod rukama. Nejlepší je, pokud si zřídíte nějaký spořicí účet nebo, v tom nejlepším případě, pokud budete mít stavební spoření či jiné komerční spoření, které vám nabízí kromě velice pěkného úroku také státní příspěvek za každý rok. Lehce se tak z dvaceti tisíc stane dvacet dva a nemusíte ani dělat nic extra.
Musíte to vychytat
Projděte si trh a najděte ta nejvýhodnější stavební spoření a spořicí účty, tam poté ukládejte vaše peníze. Nevýhodou oproti klasickým bankovním spořicím účtům je to, že ze stavebka si peníze jen tak nevezmete, kdykoliv se vám zachce. To je možná ale i jedna velká výhoda. Budete tak nuceni si spořit a neutrácet. Nejlepší je, že si délku spoření můžete nastavit vy sami a záleží pak na vás, kdy stanovené výše dosáhnete. Samozřejmě, nejlepší je poradit se s bankovním či finančním expertem, pokud se v tom sami nedokážete jen tak vyznat. Nejlépe vám poradí totiž někdo, kdo se v tom pohybuje dennodenně.
Nevěřte příliš pěkným slibům
Vždycky hledejte takové spořící programy a stavební spoření, která jsou podporovaná a pojištěná státem. Nikdy nevkládejte vaše peníze někam, kde nad nimi nemáte nejen kontrolu, ale nemáte ani jistotu, že tam vůbec budou. Dluhopisy, vkladní knížky a další podobné – to jsou všechno krásné věci, ale musíte je mít u těch správných lidí či institucí.
Spořit se dá kdykoliv, musí se ale chtít
Začít si odkládat pár peněz můžete takřka kdykoliv, pokud vyděláváte více, než jsou vaše nejnutnější výdaje – nájem, strava a oblečení. Cokoliv mimo to je jen nadbytečnost. Valná většina lidí vydělává více než to, často si ale rádi zajdou do restaurací, do hospod, kouří nebo i utrácejí peníze za věci, které ani nepotřebují. Pak se těžko cosi spoří.