Asi není nikoho, kdo by nesnil o vlastním bydlení, ať už v domě či v bytě. A je to jen pochopitelné, přeci jen, bydlet ve vlastním má mnoho výhod. Tou hlavní jsou samozřejmě ušetřené peníze, neboť nemusíte nikomu platit za to, že můžete danou nemovitost užívat, ale ani fakt, že se nemusíte bát, zda vám majitel nemovitosti prodlouží nájemní smlouvu, není k zahození.
Ovšem vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí jsou skutečně vysoké, na ně dosáhne jen malá hrstka lidí. Jen málokomu totiž rodiče již v dětství založili stavební spoření, či mu alespoň na tento účel ukládali peníze například do kasičky.
To však nemusí znamenat konec nadějím. Jednou z možností je vzít si hypotéku, tedy účelovou půjčku, určenou ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Existuje jí mnoho různých typů, a je poskytována jak bankami, tak nebankovními společnostmi.
Není tedy divu, že se jedná o poměrně populární produkt. I to je důvod, proč na něj najdeme tolik reklam. Všechny pak tvrdí, že jejich hypotéky jsou naprosto bez rizika. Je tomu ale skutečně tak?
Popravdě řečeno, není. Samozřejmě, firmy se snaží implementovat věci, které by pomohly zvýšit spolehlivost, avšak to se obvykle nesetkává s nadšením u žadatelů. Příkladem může být dokládání příjmu. To se provádí z toho důvodu, aby bylo jasné, že si žadatel skutečně bude moci dovolit splácet danou sumu, a to i za mimořádných okolností.
Je však pravdou, že tato opatření omezují počet žadatelů, kterým je jejich žádost schválena. Na druhou stranu ale také platí, že čím širší spektrum lidí má šanci ji získat, tím vyšší je riziko. Tím hlavním pak je to, že dlužník nebude mít peníze na splácení.
Avšak i pokud máme peníze, je dobré se vždy podívat nejen na výši úroků, ale i všech ostatních poplatků. Tak budeme vědět, kolik nakonec zaplatíme, a můžeme se tak rozhodnout pro tu variantu, kde nejvíce ušetříme. A to je bezpochyby také důležité.