Ekonomika je to hlavní

Ať už se podíváme na naše životy z jakéhokoliv úhlu pohledu, jedno je jisté. A sice to, že se to neobejde bez alespoň špetky ekonomických náležitostí. Ať už děláme cokoliv, vždy se nám do toho ekonomika plete. Aspoň minimálně.

COVID a peníze

Ekonomika se dá rozdělit dejme tomu na tu velkou a tu malou. A zatímco si my prostí lidé obvykle vystačíme s tou posledně zmíněnou, tedy snažíme se zaonačit to tak, abychom po ekonomické stránce obstáli, abychom nějak vyžili, jsou tu i ti mocní, kteří nastavují pravidla a jejichž rukama procházejí takové sumy, o nichž si může nechat prostý člověk leda tak zdát.

Pokud se malá i velká ekonomika provozuje s rozmyslem, zodpovědně a fundovaně, je vše vcelku v pořádku. Jistě, i v takovém případě se mohou objevit subjektivní stejně jako objektivní těžkosti, ani v takové chvíli není vše jisté, ale zvládá se to a všichni mohou být spokojeni. I když pochopitelně často brblají a vždy brblat budou.

Ale když se věnuje ekonomice nějaký diletant, ignorant nebo ještě někdo horší, bývá zle. V případě drobné ekonomiky jde tento nejrozmanitějšími způsoby ke dnu a nejednou tam s sebou dokáže stáhnout třeba i své nejbližší, v případě těch, kdo dělají velká a zásadní rozhodnutí, pak může jít ke dnu i celý národ, ba i kontinent nebo svět. I se svými malými lidičkami, nemohoucími to ovlivnit.

Co člověk, to unikát, a to i v ekonomických záležitostech. A protože jsme všichni s ekonomikou spojeni, máme na ni i svůj osobitý názor. Někdo od ní očekává to a jiný ono, leckdo si myslí o ekonomických počinech těch kolem sebe a zejména těch nahoře svoje. A každý má svůj díl pravdy.

finanční potíže

Pravdy, jež nejednou není ani trochu pěkná. Protože podívejme se, jak si dnes naše i globální ekonomika vede. To už pomalu přestává být ekonomika. Každý tu někomu dluží, a když ne osobně, pak alespoň zásluhou vládců, na jejichž státním dluhu je mu souzeno se podílet.

A skoro každému soudnému člověku tak musí být zřejmé, že tohle zřejmě neskončí dobře. Protože před ekonomikou se nikdo neschová.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články