Dokážete si představit, jak by vypadal náš svět, kdyby neexistovala ekonomika? Možná jsem vás touto otázkou trochu zaskočil, možná právě nevíte, co byste odpověděli. A to jednoduše proto, že vás nikdy nenapadlo se nad tímto zamyslet. Natolik je pro nás existence ekonomiky samozřejmá.
Kdyby nebyla ekonomika, svět, který tak dobře známe, by zanikl, změnil by se od základů v něco docela jiného. A to proto, že je fungování celého lidstva na ekonomice postavené a závisí na ní.
Lidé prostě neustále něco potřebují, a jak se náš rod vyvíjí, potřebujeme toho čím dál tím víc. Ovšem většinu z toho si nedokážeme sami vyrobit, a proto si to pořizujeme od lidí, kteří toho mají nadbytek a mohou nám to nabídnout. A tito nám to pochopitelně dají jedině tehdy, když za to dostanou na oplátku určitou protihodnotu. A tím jsme u podstaty ekonomiky.
Ekonomika prostě nastavuje pravidla a umožňuje lidem vzájemnou výměnu toho, co mohou nabídnout jedni, za to, co je nabízeno druhými. A byť to vypadá docela jednoduše, protože by se mohla zdát výměna něčeho za něco jednoduchá, není tomu už dávno tak. Protože se nabízí nepřeberné množství zboží a služeb, je tu k dostání kdeco, a mezi tím vším se musí nastavit pravidla, za nichž bude směna fungovat.
Ekonomika tedy zahrnuje obchod a stanovování cen v tomto, ovšem reguluje i hodnotu a toky finančních prostředků, má vliv na oceňování lidské práce, určuje, na kolik nás vyjde třeba i zdraví, vzdělání a zábava. Ekonomika určuje, co je jak cenné, v ekonomice tu více a tu méně efektivně funguje poměr mezi nabídkou a poptávkou, ekonomika má vliv na to, co je vzácné a co bezcenné.
Prostě tato ovlivňuje vše, co nás provází životem. A nám lidem nezbývá nic jiného, než se jí přizpůsobovat než se chovat tak, abychom v panujících ekonomických procesech obstáli. Protože ten, kdo neobstojí, může mít ze života třeba i učiněné peklo.