Dobro a zlo jménem daně

I když vím, že zřejmě mnozí z vás zaskřípou zuby, začnu kacířskou myšlenkou. A to vyjádřením názoru, že placení daní je vlastně skvělá věc.

Nesouhlasíte? Mýlíte se. Daně jsou totiž skutečně jedna z dobrých věcí, které kdy lidstvo objevilo. Protože si díky nim můžeme dopřávat to, co by nám jinak nebylo dostupné a při absenci čehož bychom hořce litovali.

počítačka a peníze

Nebýt daní, nefungovala by nám instituce zvaná stát. A protože tu není dost prostoru na to, abychom si byť i jenom vyjmenovali to, co díky daním máme k dispozici, zmiňme si alespoň to notoricky nejznámější a nejpotřebnější.

Bez daní by nám buď nikdo nevládl, protože by se tím nechtěl nikdo zadarmo zaobírat, nebo by se v horším případě chopili moci ti, kdo by ji nepokrytě zneužívali, kdo by vládli silou s jediným úmyslem – urvat, co se urvat dá.

Bez daní bychom neměli policii. A kdo by nás pak ochránil před kriminálníky a jinými vyvrhely, kdo by nám zaručil nedotknutelnost našeho života a majetku?
Bez daní by nebyla justice. A i kdyby byl pachatel nepravostí znám a zadržen, nebylo by nikoho, kdo by ho mohl podle pravidel potrestat.

Nebýt daní, nebyla by u nás armáda. A bez této bychom byli vystaveni na milost a nemilost prakticky komukoliv. A jak známo, kdo neživí armádu svoji, musí živit armádu cizí.

Bez daní bychom se stali stádem negramotných tupců, protože by se stalo jakékoliv dostupné vzdělání nemožným.

Bez daní bychom zůstali v případě ztráty zaměstnání, stáří, mateřství, zdravotního handicapu a podobně bez koruny v kapse.

Bez daní by byla zdravotní péče něčím, co by bylo k dispozici jen hrstce vyvolených.

řešení daní

Nebýt daní, nedostávalo by se nám nových vědeckých objevů. Pokud by vůbec nějaké vznikaly, byly by opět jedině pro vyvolené zbohatlíky.

A tak jsou daně skvělá věc. Jsou něčím, co nám zajišťuje spokojený život.

A pokud tomu tak není, nemohou za to daně, ale ti, kdo je stanovují a zneužívají. A proti těm by se mělo bojovat, v čase voleb i průběžnou kontrolou během volebních období. Ve svém zneužívání jsou daně nevinně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články