Co víte o kryptoměnách?

Ačkoliv už nejsou kryptoměny jako celek dávno ničím novým, přesto se nedá říci, že by se o nich všeobecně dostatečně vědělo. Jsou tady, ale většině lidí unikají ze zřetele a mnozí z nás o nich vědí nanejvýš tak naprosté minimum. A možná ani to ne. Protože kdo by se staral o tento zvláštní typ peněz, které dotyčný nemá a nevyužívá, že?

různé kryptoměny

Ovšem navzdory tomu, že většina z nás nepřichází s kryptoměnami běžně do styku, se dá říci, že bychom měli mít o těchto alespoň povědomí. Protože i když nejsou pro našince těmi hlavními a nejdůležitějšími finančními prostředky, jsou peníze jak známo až na prvním místě. I ty virtuální, digitální, elektronické, prostě kryptoměny.

Pokud se vlastností kryptoměn týká, dá se o nich říci především to, že nejsou emitovány a ovlivňovány ani vládami zemí, ani nějakými centrálními bankami či podobnými institucemi. Což znamená, že nejsou ani pod vlivem těch právě zmíněných, a to jak v tom dobrém, tak v tom zlém. Takové digitální měny či elektronické peníze vznikají právě elektronickou cestou za pomoci asymetrické kryptografie pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci a umožňují provádět velmi rychlé a bezplatné nebo téměř bezplatné finanční transakce bez prostředníků kdekoliv po celém světě. Jsou zdánlivě anonymní, protože se při transakcích s nimi nevyžadují žádné osobní či citlivé údaje, transparentní a (v současnosti) neprolomitelné, platby provedené těmito měnami nelze stornovat nebo zrušit.

ilustrace Bitcoiny

A kryptoměny není třeba využívat jen jako platební prostředek ve virtuálním světě. Některé z nich lze využívat i jako možnost k investování. A ten, kdo je potřebuje nebo chce mít, si je může pořídit třeba na burzách, ve specializovaných směnárnách a v menší míře v některých případech i jinde. To podle toho, o kterou z tisíců kryptoměn má člověk právě zájem a k čemu ji hodlá využít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články