Bez práce nejsme nic

Jak se traduje, byla to právě práce, co učinilo z našich původních zvířecích praprapředků lidi. Nebýt jí, prý bychom se dodnes houpali někde ve větvích stromů, jedli to, co zrovna příroda nabídne, prostě vedli naprosto primitivní život.

A protože práce existuje a polidštila nás, je více než rozumné se jí oddávat i nadále. Protože je práce – jakkoliv tuto pravdu zdiskreditoval minulý režim – matka pokroku, nejsou bez ní koláče a kdo ví, co všechno se ještě o něčem tak běžném, jako je práce, říká.

práce s kovem

Práce je sice něčím, co nás nejednou tu více a tu méně obtěžuje, práce je tím, co nám zabírá klidně i moře času a stojí nás plno sil a tvůrčích schopností, ale je to i způsob seberealizace a cesta, díky níž se dá dosáhnout toho, co bychom jinak nikdy nezískali.

A proto by se pracovat mělo. Své místo na trhu práce by měli hledat a nalézat všichni, kdo jsou aspoň trochu práceschopní, kdo mají alespoň minimální naději na to, že se někde uchytí. A rozhodně by se nemělo opovrhovat žádnou z nabízejících se prací. Protože ať ta nebo ona, každá přináší něco, co dokáže společnost zužitkovat a co jí přijde vhod.

Ovšem je nasnadě, že by se tomu každopádně mělo aspoň minimálně napomáhat, a to i z těch nejvyšších míst. Není určitě normální, aby někdo nepracoval, a přesto si spokojeně žil jenom díky tomu, že ‚si to umí zařídit‘. Není normální nechat se živit ostatními jenom proto, že se někomu zkrátka vzhledem k nejrůznějším podporám nevyplácí pracovat, že je lepší sedět doma a parazitovat. A normální není ani skutečnost, že se něco podobného akceptuje.

Protože finanční podpora by tu vždy měla být jen pro ty, kdo prokazatelně pracovat nemohou, respektive pro ty, kdo už svůj kus práce pro společnost odvedli a zajištění pro zbytek života si zasloužili.

zemědělská práce

Dokud tomu tak nebude, budou nejednou pracující pro smích pochybným existencím. A to rozhodně nesmí být normou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články