Bez ekonomiky to nejde

Aby mohla lidská společnost fungovat tak, jak z našeho úhlu pohledu fungovat má, potřebuje funkční ekonomiku. Bez té by totiž nebyl v žádném případě zajištěn oběh zboží a peněz a bez toho by se nám skutečně jen těžko žilo, pokud by se nám bez toho vůbec podařilo přežívat.
A tak není divu, že každá země na světě nějakou tu ekonomiku má. Někdy vysoce vyspělou, někdy aspoň slušně fungující a někdy také prachbídnou, ale má. Jsou tu země, jimž v tomto ohledu můžeme oprávněně závidět, je tu ale i rozvojový svět, jehož ekonomika toho svým lidem mnoho nabídnout nemůže. A je terno, pokud člověk žije právě v zemi s dobrou ekonomickou situací.

staré rubly

I když vlastně to, jaká je ekonomika některého státu, nemusí znamenat pro jeho lidi mnoho. I ve vysloveně zbídačených zemích nalezneme dost dobře situované lidi, a naopak i v těch nejbohatších zemích objevíme lidi, kteří jsou na dně, kteří žijí ve vyslovené bídě.
Ale navzdory tomu sehrává ekonomika v životě lidí významnou úlohu. Díky ní totiž tito nalézají uplatnění na trhu práce a mohou nalézt zaměstnání, v němž vytvářejí hodnoty směňované následně obvykle s využitím peněz za hodnoty vytvořené těmi ostatními. Díky ekonomice se vyplácejí penze a různé typy pomoci pro lidi finančně nedostatečně zaopatřené, díky ekonomice se buduje.

indické peníze

Ekonomika zajišťuje financování nejrůznějších projektů, díky ní existují i dotace, i subvence, a to jak regionálně omezeného, tak i globálního rozsahu.
Ať už si prostě vezmete cokoliv, vždycky je v tom ukryta nějaká hodnota, a tudíž za tím stojí nějakým způsobem i ekonomika.
Co třeba i takový banální psí exkrement na chodníku? I za tím ekonomika vězí. Aby vznikl, musel přece páníček vydělat svému psovi na žrádlo, musel za něj zaplatit správní poplatek i veterinární péči. A metař pak dostává zaplaceno za to, že to z chodníku uklidí, a může jít nakupovat. Případně musí jít nakupovat (a to hadr, kartáč nebo nové boty) i ten, kdo do toho šlápl dříve, než to bylo odklizeno.
A co je nejdůležitější? Přece aby taková ekonomika nestála za… Slušně řečeno za exkrement.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články