Znáte kryptoměny?

Zatímco si někteří z nás spolehlivě vystačí s klasickými penězi, jsou tu i tací, kterým už jsou tyto málo, kterým z nějakého důvodu nevyhovují. A podobní lidé se tak někdy uchylují k alternativním řešením, jimiž mohou být kryptoměny.
O takových kryptoměnách už jste možná někdy něco zaslechli. Ale většina našinců stále ještě není zrovna v obraze, mnozí z nás dosud v tomto ohledu tápou a nejednou nevědí, co si pod tímto typem peněz konkrétně představit. Napadne je asi, že tyto nějak souvisejí s počítači a internetem, ale to je nejednou asi tak všechno.

mince Bitcoin

A protože hrají peníze v životě lidí významnou úlohu, nelze to nechat jenom tak. A proto si nyní pojďme alespoň trochu rozšířit obzory.
Kryptoměny jsou digitální měny či elektronické peníze, které se vytvářejí elektronicky a opírají se o asymetrickou kryptografii, tedy šifrování pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci. A to, čím se liší od klasických nám všem notoricky známých peněz, je decentralizace, absence prostředníka, globálnost, neprolomitelnost, relativní anonymita, transparentnost, absence nebo jen minimum poplatků a odmítnutých plateb. Což znamená, že takové měny nevydává žádná centrální banka a nejsou pod kontrolou žádné vlády či jiné instituce, že se tyto peníze posílají přímo bez nutnosti využití prostředníků, bank či kreditních společností, a mohou být v mžiku klidně i až na druhém konci světa, využívat je lze bez nutnosti poskytovat nějaké osobní a citlivé údaje a vše je pod kontrolu ve veřejné databázi nazývané blockchain, jež ukazuje všechny proběhlé transakce v síti, jež jsou po zaslání nestornovatelné a nezrušitelné.

různé kryptoměny

Což jsou vlastnosti, které mohou být pro leckoho daleko výhodnější než to, co mu mohou poskytnout klasické peníze. A proto existuje stále více lidí, kteří na takové kryptoměny sázejí. A někdy na tom vydělají, zatímco někdy pochopitelně i naopak.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články