Zásadní novinky pro podnikatele v roce 2021

Minulý rok byl jeden z těch, na které žádný majitel firmy jen tak nezapomene. Doufejme, že letošek budete přívětivější, vrátí se vše alespoň trochu do normálu a ustálí se naše ekonomická situace. Zákony ovšem na nikoho nečekají, a proto se začátkem ledna přichází pár změn. Největší změny přináší novelizovaný zákon o obchodních korporacích, ale pozadu nejsou ani daně a zákoník práce, např.:

zákon kladívko změny

  • paušální daň pro OSVČ,
  • změny rozdělení zisků společnosti,
  • jednodušší založení firmy,
  • povinný zápis do obchodního rejstříku.

 

Nové stravenky

Každodenní změna, kterou letošek přináší a dotkne se i zaměstnanců, je nový stravenkový paušál. Nyní totiž můžete kromě klasických stravenek a jídelen zaměstnancům poskytovat i příspěvek ve formě peněz za stejných daňových podmínek. Pozitivem by mělo být méně administrativy a odpadnou také náklady na provize a poplatky společností, které stravenky vydávají.
 

Dovolená se bude opět počítat jinak

Zaměstnavatelé již nebudou zaměstnancům poskytovat dovolenou podle počtu odpracovaných dnů, ale za kalendářní rok nebo jeho poměrnou část. Délka dovolené prozatím zůstává stejná a i nadále bude vyčíslena v týdnech. Množství poskytnuté dovolené se ovšem bude odvozovat od týdenní pracovní doby konkrétního zaměstnance. Nebude-li se jednat o plný úvazek, jedinec bude mít nárok na nižší počet dnů. Jedná se o jednu ze změn, na které se zaměstnavatelé musí zaručeně připravit.

právní změny podnikání
 

Sdílená místa

Rok 2020 přináší velkou novelizaci zákoníku práce. Některé z nich jsou účinné již od ledna, jiné až od poloviny roku. Dojde k zavedení sdílených pracovních míst, placeného volna pro zaměstnance táborů pro děti a mládež, stejně jako se úpravy dočkala náhrada majetkové i nemajetkové újmy. Pro zaměstnavatele se jedná o poměrně velké novinky, které by neměl ignorovat a stejně jako v předchozích letech by je měl nastudovat, protože neznalost neomlouvá.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články