Za co všechno utrácíme?

Stát žije jak známo z daní a podobných příjmů. A je povinností lidí, kteří tento stát sdílejí, odvádět do společné kasy to, co se shůry nařízeno. Někdo platí méně, někdo více, někdo se třeba takzvaně nedoplatí, zatímco jiný nedá třeba ani korunu. To je různé a závisí to na tom, jak nastavené parametry konkrétního člověka zasahují, respektive nakolik ho míjejí.
Daněse platí, jak všichni dobře víme, z příjmů. Kdo si vydělá, musí platit. Ovšem ono to tu není rozhodně ani trochu jednoduché, protože někdo platí takovou a někdo onakou sazbu, a někdo neplatí třeba také nic. Takže tyto daně jsou i nejsou fér.

výpočet daní

Pak se platí daně z nemovitého majetku. Kdo má byt, dům, chatu, pozemek, továrnu, obchod či jinou nemovitost, tomu to spočítají a on musí platit. Což se sice tváří jako férová záležitost, protože ten, kdo si podobný kousek naší vlasti uzurpoval, by měl přispívat, na rozdíl od těch chudáků, jimž tu nic nepatří. Jenže zároveň to fér není, protože ten, kdo nemovitý majetek má, má i zodpovědnost za tento, stará se o něj, zvelebuje ho, riskuje, že mu na tomto někdo nebo něco způsobí škody, a ještě za to platit státu…
Nejednou se platí i daň z přidané hodnoty. Která ve své podstatě postrádá logiku, protože ji platí třeba i ti, kdo si koupí něco nehodnotného.

kalkulačka a peníze

Jako naprosto neférové lze vnímat daně typu té dědické či darovací. Aby někdo platil za to, že mu zbylo něco po předcích nebo že se mu někdo rozhodl něco určitě už i předtím zdaněného darovat, to je přece hnus.
A podobných sporných záležitostí se dá u daní najít!!!
Ale ani to vlastně není ještě to nejhorší. Nejhorší je u daní to, že jejich plátci prakticky nemají možnost rozhodnout o tom, jak tyto budou využity. Jistě, jsou tu čas od času volby, ale ani těmi se toho moc ovlivnit nedá.
Jak se můžeme hravě přesvědčit. Protože zkuste třeba říci, že nedáte peníze ze svých daní třeba na lockdown! Pokud se nebudete podílet na tomto zavření doma, zavřou vás jinam. Víte kam.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články