Vždy se dá něco ušetřit

Zdražování potravin už si musel všimnout každý. Děje se to plíživě, leckdy dáváte zboží do koše automaticky a u pokladny se nestačíte divit. Současná situace vyžaduje změnit trochu nákupní návyky a pečlivě sledovat ceny.

vajíčka

Nestyďte se za seznam

Osvědčeným způsobem, jak si hlídat finance, jsou opatření proti zbytečným výdajům. Řešením jsou týdenní větší nákupy, kterými kromě pečiva můžete pokrýt spotřebu potravin celé rodiny na týden.

Na plánovaný nákup si uděláte seznam toho, co musíme koupit, tedy surovin, které došly a surovin, ze kterých plánujeme následující týden vařit. Na dobu nákupu si pro malé děti obstarejte hlídání, vyhnete se tím zdlouhavému vysvětlování, že dobrůtky doma mají a nepotřebují další.

I zdravé jídlo je dobré

Nákup by měl obsahovat co nejvíce čerstvých surovin jasného původu. Uvědomte si, že složením takových nákupů a následnou přípravou jídla, výrazně ovlivňujete zdravotní stav celé rodiny. Zařaďte do jídelníčku také rýži, čočku, fazole, cizrnu. Jsou to levné suroviny, ze kterých můžete připravit rozmanitá a sytá jídla. I přes vyšší cenu české zeleniny si ji dopřejte. Ideální je samozřejmě ta z trhu. Pokud se od jara do podzimu zaměříte na sezónní české ovoce a zeleninu, i za cenu toho, že nakoupíte menší množství, určitě prospějete celé rodině a výdaje navíc můžete ušetřit třeba nákupem masa ve větším množství a jeho uchováním v mrazáku.

Rozumné nákupy

Pokud jste z vesnice a máte zahrádku, místo tújí si udělejte záhony zeleniny. Pokud zahradu nemáte, klidně si najděte svého farmáře, domluvte se s příbuznými a jednou za čas si něco kupte přímo na vesnici. Stačí se poptat přímo na místě. Třeba pytel brambor uchováte i v chladnější chodbě a když brambory rozdělíte do bedniček, stihnete je sníst, než začnou degradovat a klíčit.

Maso je stále pro většinu lidí nepostradatelnou složkou jídelníčku. Pokud se o věc budete zajímat, najdete nesrovnatelně levnější způsob, jak maso koupit jinde než v supermarketech. Stačí se poptat u lidí z venkova. Většinou vědí o někom, kdo prodává balíčkové hovězí (což je zpravidla 10-15 kg balík různých druhů hovězího). Stejně za výrazně levnější cenu můžete obstarat půl menšího prasete. Vejde se vám taková naporcovaná půlka do 2-3 větších šuplíků v mrazáku. Sádlo vyškvaříte, nebo prodáte starším lidem z vašeho okolí, kteří po něm doslova skočí.

zvířata na farmě

Podobně můžete rodinu zásobit třeba zdravím jehněčím nebo doma vykrmenými kuřaty. Větší nákupy jsou vhodné třeba i pro zásobu jablek na zimu. I když nemáte sklep, do Vánoc vám zdravá kvalitní jablka vydrží i v chladnější místnosti. Kdybyste někdy viděli, kolik chemie a v jakém množství je nastříkáno (možná je spíš vhodné použít slovo nalito) na ta krásná jablíčka z dovozu, která mají v obchodech, ani byste na ně nepoložili ruku.

Vždy ve střehu

V ostražitosti nepolevujte ani při nákupu ostatních věcí. Pokud máte rádi vejce, nemusíte za ta kvalitní s označením BIO platit 4x víc než za ta levná z dovozu. Vejce od šťastných slepic koupíte na každé vesnici a jen za mírně větší cenu než běžná vejce v obchodech.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články