Výhody a nevýhody podnikání na volné noze

Práce na volné noze může mít tisíc podob. Jisté je ale jedno. Není ideální úplně pro všechny. Jsou jednoduše jedinci, pro které je klasické zaměstnání na smlouvu mnohem lepší než tato možnost. Můžete mít pocit, že je to záruka tvůrčí svobody a vysokých výdělků, ale zas tak růžové to není. Podívejme se na jednoduchou pravdu o tomto netradičním životě.
 
freelancer byznys homeoffice

Nevýhody tkví v nejistotě

Velkou nevýhodou jakéhokoli podnikání jsou pochopitelně mnohem vyšší rizika. Ta se soustředí především do prvních dvou let. Pokud budete schopní ustát první dva roky, tak se s největší pravděpodobností uživíte i do budoucnosti. Konec naštěstí nebývá tak tvrdý, protože na začátku používáte především osobní kapitál.
 
Velkým negativem je také nezastupitelnost v případě nemoci nebo zranění, protože jste v tom jednoduše sami. Největším problémem, který hodně lidí odrazuje, je nejistota samotné práce. Klienti mohou odejít a nemusíte ihned najít nové, což na vás vytváří velký tlak, protože jste majitelem a jediným zaměstnancem v jednom. Mezi zápory lze ale zařadit i další aspekty, jako:

  • osamělost,
  • dlouhodobý stres.

 

Pozitivem je jednoduchost, vlastní peníze a vyhlídky do budoucnosti

Podnikání na volné noze je nejjednodušší způsob, jak začít. Nepotřebujete totiž zaměstnance, ani obrovské množství peněžního a majetkového kapitálu. Mnoha lidem k tomu stačí jen počítač a přístup k internetu. A právě díky kapitálové nenáročnosti nebudete pod tak velkým tlakem v případě neúspěchu. Hodně freelancerů začíná tak, že mají běžnou práci a k ní začínají podnikat na sebe. Zaměstnání tak opustit až ve chvíli, kdy mají dost práci sami na sebe.

podnikání na volné noze
 
Před klientem vždy stojíte sami a jste také vlastní značkou. To nemusí být jednoduché a klade to hodně tlaku na zodpovědnost a kvalitu vaší služby. Pokud to ale dokážete, můžete se během pár let dostat na skvělou cestu, kdy nebudete muset tolik pracovat, a přitom si vyděláte mnohem více peněz, když kdybyste byli v tradičním zaměstnání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články