Směnný obchod

Zatímco se obvykle obchoduje tak, že někdo dodá zboží a dostane za něj peníze, najdou se i výjimky. Tedy existuje i typ obchodování, u kterého dochází nikoliv k platbám, nýbrž ke vzájemné výměně zboží nebo služeb. A jestli si myslíte, že je podobný obchod minulostí, že se něco takového praktikovalo naposledy snad někdy v prvopočátcích existence lidstva, mýlíte se. I dnes se něco takového provozuje.

starobylý obchod

Takový obchod může být dvojstranný, může tu být ale prováděna i vícesměna. Ovšem je nasnadě, že jde o poměrně složité transakce, a proto se tyto provozují zpravidla jen tam, kde nejsou peníze k dispozici nebo kde je užívána natolik nestabilní měna, že se této nedůvěřuje a výměna zboží je tak sázkou na jistotu. Ovšem může se tak dít i tehdy, když by byly náklady spojené s placením penězi neúměrně vysoké.
Směnný obchod lze pochopitelně provozovat pouze tehdy, mají-li jeho účastníci co si navzájem nabídnout, jsou-li nabídky oboustranně akceptovatelné. A protože se takoví dva navzájem si vyhovující obchodní partneři hledají často jen těžko, setkáváme se v novější verzi tohoto obchodování spíše s multilaterálním barterem, kde jde o časově nezávislou výměnu zboží či služeb mezi účastníky takového systému fungujícího na principu mnohostranného zúčtování, kde mají účastníci své účty, na nichž vedou své transakce a tyto vypořádávají bez využití finančních prostředků. A protože ani to nemusí být ideální řešení, lze takový barter, tedy směnu, doplnit třeba i pouze částečnou úhradou finančními prostředky.

obchod s oblečením

Ovšem jakkoliv taková výměna existuje, je to spíše historická než současná záležitost. Protože dnes jsou operace prováděné za peníze přece jenom daleko pohodlnější, jednodušší a výhodnější. Třeba i jenom proto, že nalézt shodu v nabídce a poptávce u různého zboží je značně komplikované, najít někoho, kdo akceptuje nabízené zboží a je schopen za to nabídnout něco požadovaného, není ani trochu jednoduché. A konec konců je leckdy pravidlem i to, že barterový obchod vyjde dráž než ten využívající finanční úhradu.
Ale každopádně toto obchodování dodnes neřeklo své poslední slovo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články