Platíme i za to, co nechceme

Každý odborník dobře radí a každý moudrý člověk přinejmenším zčásti akceptuje to, že by se nemělo utrácet za vyslovené hlouposti. Lidé by měli být v otázkách financí zodpovědní a měli by hradit to, co potřebují, a za něco navrch utrácet pouze v případě, že na to mají zbytečné peníze a že jim to přinese nějaký žádoucí efekt.
Souhlasíte, že je to moudré? Předpokládám, že ano. Ten, kdo si kupuje přednostně to, čeho je mu nezbytně zapotřebí, a občas si eventuálně v rámci svých možností dopřeje i něco navíc, co mu život usnadní či zpříjemní, koná dobře, na rozdíl od toho, kdo platí za vyslovené nesmysly a tím sám ohrožuje svoji ekonomickou situaci.

finanční účetnictví

Ovšem zatímco je moudré neutrácet za hlouposti, zbytečnosti nebo i vyslovené nesmysly, jsou lidé vlastně nuceni k tomu, aby za ně platili. Skoro každý z nás, a to i ten nejinteligentnější, utrácí i za to, co mu není k ničemu, ba nejednou i za to, co ho poškozuje. Je to nelogické, ale je to tak.
Takovýmto platbám se říká daně.
Jistě, je pochopitelné, že lidé potřebují stát a že takový stát nemůže fungovat bez peněz a tato instituce nemůže nikam chodit do zaměstnání, to znamená, že si ji lidé musí financovat. Tím však bohužel logika končí.

daň z příjmu

Jak se totiž můžeme sami přesvědčit, vybere stát na nejrůznějších daních od lidí skutečně velké peníze, jež by každý z nás dokázal smysluplně využít, pak je hodí do jednoho pytle zvaného státní rozpočet, a začne rozhazovat. Něco se dá na policii, a to je moudré. Potřebujeme instituci, která tu zajistí alespoň elementární pořádek. Něco se utratí za armádu. Tato je v současnosti sice téměř nepotřebná, ale jeden nikdy neví, kdy bude třeba bránit se nebo sehnat někoho, kdo by byl v mimořádných situacích nasazen při činnostech, jež jsou významné. Něco se utratí za školství, něco za zdravotnictví, něco za pomoc nemocným či postiženým lidem, něčím se pomůže těm, kdo dočasně nemají práci, něčím se může přispět penzistům.
Ale pak jsou tu i hory peněz vynaložených na nesmysly. A je smutné, že nikdo z lidí nemůže říci, za co chce své daně vynaložit. Protože to by se ušetřilo, kdyby lidé mohli platit jen za to, co chtějí a potřebují!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články