Od ledna 2021 platíme nižší daně!

Pilně pracujete, chodíte do zaměstnání a jednou za měsíc pobíráte od svého chlebodárce mzdu. Napadlo vás někdy, kolik si vyděláte a kolik peněz posíláte státu?
Za prvé – z vaší mzdy zaměstnavatel je povinen srazit a odvést pojistné na sociální zabezpečení, a to ve výši 6,5 procent z hrubé mzdy. Posílá na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.
Za druhé – stejně tak je povinen srazit a odvést zdravotní pojištění, a to ve výši 4,5 procent z vaší hrubé mzdy a odesílá na účet zdravotní pojišťovny, u které jste registrováni.

vyšší odvod daní

Za třetí – důležitou srážkou je záloha na daň, která zpravidla činí v současnosti 15 procent. A zde se dostáváme k závažné změně, o které se dlouho diskutovalo.
Jednou ze zákonných změn je i taková, která přinesla do vašich peněženek více peněz! Od začátku roku 2021 totiž začala platit novela Zákona o dani z příjmu, která zrušila superhrubou mzdu.
Superhrubá mzda byla zavedena vládou v roce 2008, aby dopomohla k vyššímu výběru peněz a doplnit alespoň z části státní kasu. Změnil se totiž výpočet daně ze závislé činnosti, respektive zálohy na daň. Tato záloha se zaměstnancům začala vypočítávat z vyšší mzdy, než si vůbec vydělali.

více peněz přináší změna daně

To znamená, že klasická hrubá mzda se povýšila o fiktivní povinné pojistné zaměstnavatele, které je firma povinna platit za své zaměstnance, to jest o celých třicet čtyři procenta! A teprve z tohoto základu daně zaměstnavatel vypočetl zálohu na daň, kterou srazil z vaší mzdy a odvedl na účet finančního úřadu.
Vy jste tak platili státu mnohem vyšší daň, aniž byste o tom možná věděli.
Kdežto – od letošního roku byla přijata novela zákona, která tento výpočet zrušila a vy odvádíte státu daň z toho, co si vyděláte. To znamená, že zálohu na daň vypočte zaměstnavatel již „jen“ z vaší hrubé mzdy (nic se již nenavyšuje). Navíc byla zvýšena nezdanitelná částka na poplatníka a tyto dvě změny znamenají, že vám připlulo více rybiček do vašeho finančního rodinného rybníčku!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články