Nejsou tu jen klasické měny

Možná už jste někdy slyšeli pojem kryptoměny. Možná také víte, že jde o platební prostředky, jež někdy jsou a někdy také nejsou považovány za peníze. Což ale nic nemění na tom, že se jimi dá platit a docela hojně se jimi i platí. To ovšem nikoliv v běžných obchodech, na které jsou naši lidé zvyklí odedávna, ale na internetu, pro který jsou právě takové kryptoměny jako dělané.
Pokud jste o kryptoměnách slyšeli, pak zřejmě jedině o Bitcoinech a jejich kolísajícím kurzu. Ale dost možná nic víc. A proto možná neuškodí, když si je tu představíme alespoň trochu podrobněji.

Bitcoiny mince

Můžeme si třeba uvést to, že je dnes na síti používáno už několik tisícovek různých kryptoměn, že tu zmíněný Bitcoin není osamocený. A je logické, že ne všechny sehrávají zásadní úlohu, že jsou tu ty, které nají značný význam, stejně jako ty, jež nanejvýš paběrkují.
Pro takové kryptoměny je typické to, že nejsou platebními prostředky vlád a centrálních bank jednotlivých států. A na rozdíl od běžných měn tak nezávisí na ničí měnové politice či rozhodnutích mocných na politickém Olympu. Existují tu nezávisle na zmíněných autoritách a díky absenci jakýchkoliv prostředníků se jimi na síti platí rychle, spolehlivě a bez nutnosti platit za zprostředkování transakcí nějakým bankám-prostředníkům.

mince Bitcoin

Platby prováděné kryptoměnami jsou navíc i dost anonymní, transparentní, neodmítnutelné a nezrušitelné, což je činí pro leckoho atraktivními. A tak finanční transakce prováděné těmito rozhodně neubývají.
A je nasnadě, že se takovými měnami na internetu jenom neplatí, zrovna tak slouží i jako investiční možnost, lze do nich ukládat své klasické peníze. A pokud se ví, co tyto obnášejí, dá se na nich i slušně vydělávat. Jenom se přitom prostě nedají ukládat do prasátka. Na ně jsou potřeba specifické peněženky, jež ale udělají každému majiteli stejně dobře, jako nadité peněženky, jež známe už od nepaměti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články