Nejbizarnější příklady daní ze světa a historie

Pokud si myslíte, že daně jsou dnes naprosto nesmyslné, možná bychom se měli podívat do historie, rázem se totiž přesvědčíme, že daně byly a budou a jsou nesmyslné napříč generacemi. Většinou se jedná jen o další příjem pro stát.

správnost

  1. Ruský car Petr Veliký zavedl daň za vousy, aby motivoval ruské muže k větší eleganci a evropanství, neboť na západě všichni nosili pěkně upravené kníry a holili se.
  2. Daň za moč zavedl císař Vespasián ve starém Římě, protože potřeboval pro své války a rozšiřující se impérium další peníze. „Peníze nesmrdí“ jsou jen ukázkou lidské kreativity ve střetu s chladnou byrokracií.
  3. Japonsko mělo daň na whisky, která byla odvozena od procenta alkoholu. Právě proto japonští výrobci přidávali do whisky vodu, aby tak bylo procento alkoholu co nejmenší.
  4. Daň za nos se platila v bývalém Rakousku-Uhersku. Daň však nebyla odvozena od velikosti nosu, nýbrž to byla daň za šňupací tabák, který byl v té době velmi oblíbený.
  5. Daň za prdy dodnes platí ve Švédsku a stejná daň měla být později také uvalena na prdy v Novém Zélandu. Cílem však nebylo postihnout jedlíky fazolí, nýbrž chovatele hospodářských zvířat – mělo se snížit množství metanu od hospodářských zvířat.

peníze

Můžete se tak přesvědčit, že daně byly někdy směšné, někdy trochu absurdní a někdy byly jen nešťastně pojmenovány a aplikovány. Ať už to bylo ale jakkoliv, vždycky se jednalo o povinnost, která musela být plněna, ať se dělo co se dělo. Proto se říká, že jedině dvě věci jsou v životě jisté – daně a smrt. Samozřejmě, nikdo přesně neví, jak to s těmi daněmi vlastně má být, každý má tak trošku svoji vlastní pravdu, kterou vyváží do okolí. Co pravda je, tak to je to, že daně jsou většinou odrazem společnosti a přímou reakcí na něco, co se v dané společnosti děje. Zdali je míra zdanění příliš vysoká či nízká, to už musí ohodnotit sami daňoví poplatníci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články