Ne vždy tomu bylo tak

Pamatujete se ještě na doby před třiceti a více lety? Pokud ano, pojďte se mnou na chvíli zavzpomínat, pokud ne, pak se nechte aspoň trochu přiučit. Ono to totiž určitě neuškodí.
Když u nás chtěl člověk za tehdy panující socialistické totality něco sehnat, musel se nejednou obrnit svatou trpělivostí, musel shánět známé a také doufat v tu větší a tu menší dávku štěstí. Protože výrobci, výhradně ti státní a monopolní, nejednou neplnili plán, a tak mnohé, i to nejzákladnější zboží nejednou nebylo k dostání, a i když se snad plán plnil, neznamenalo to, že dostaneme právě to, co potřebujeme. Protože hra s čísly byla daleko důležitější než realita a stranická příslušnost měla u řídících pracovníků daleko větší váhu než jejich schopnosti. A plán tu byl pro plán, ne pro lidi.

sedící podnikatel

Když chtěl někdo zajít k lékaři, nejednou nedostal to, co očekával. A to nejen proto, že i zde zásobování vázlo, ale i proto, že byli do jednoho státní doktoři a další personál spíše než dobrými pomocníky jenom otloukánky, pracujícími leckdy za peníze mizernější, než jaké dostával poslední poskok v továrně.
Když chtěl člověk zajistit nějakou službu, řemeslníka nejednou nesehnal. Leda tak v případě, že akceptoval meloucháře, který byl králem a bez něčeho bokem nesáhl na práci. A ani za úplatek neodvedl často dobrou práci.
Když prostě člověk tehdy něco chtěl, musel mít notně nízké nároky. A nejednou musel hodně ohnout hřbet. A to proto, že lidem vše zajišťoval stát. A jen v poslední etapě minulého režimu tu a tam i nějaký ten soukromník, který pracoval ‚s povolením Národního výboru‘, a to výhradně s notnou dávkou entusiasmu, protože byl odkázán na státní dodavatele a režim se postaral, aby tento díky předpisům a daním náhodou neměl o moc lepší podmínky než státní sektor.

podnikatelské účetnictví

Tak to chodilo v dobách, kdy u nás nebylo legální podnikání prakticky možné. A za to, že už je dnes všechno jiné, vděčíme právě podnikatelům. Těm, kteří v dnešní koronavirové době živoří. A zaslouží si minimálně naši morální podporu. Protože kdyby jich nebylo, skončíme zase u ‚nemáme‘ a ‚ptejte se‘.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články