Kurzarbeit pomohl zachránit spoustu pracovních míst

Jestliže pracujete, určitě jste zjistili, že vám za stejnou práci, kterou jste pro svého zaměstnavatele vykonávali vloni, tak za leden vám na účtu přistálo mnohem více peněz.
Podle toho, do jaké skupiny pracujících spadáte. Od ledna letošního roku 2021 došlo totiž změnou Zákona o dani z příjmu ze závislé činnosti a přijetí novelou, která vstoupila v účinnost od ledna, ke změně ve výpočtu daně ze závislé činnosti. Zároveň byla zvýšena nezdanitelná částka na poplatníka, to znamená, že se vám, ke zdanění přijde méně peněz. Nezdanitelné částka na poplatníka byla zvýšena od ledna z původních 2.070, – Kč na 2.320, – Kč. Obě tyto změny způsobily průvan v peněženkách zaměstnanců. A to v dobrém slova smyslu.

papírové české bankovky

Bohužel se víceméně nedotkly pracovníků, kteří pracují za minimální mzdu. Ale ostatním přicházely lednové a další dobírky o pár stovek, ne-li tisícikorun více. To se pak do práce chodí s větší chutí. Ale situace je stále taková, jaká je. Někdo má nařízenou práci z domova, jiní se střídají ve směnách, aby se nepotkávali na pracovištích. Přesto je většina ráda, že jim zaměstnavatel zachoval pracovní místo, protože ne každý měl to štěstí.
Zaměstnavatelé se ocitli ve velmi tíživé situaci, kdy dopláceli na vládní nařízení a omezování výroby. Získávání zakázek upadalo, chyběly finance na rozjezd výroby, na výplaty zaměstnanců. Nastoupil stát a nabídl pomocnou ruku ve formě náhrad mezd, o které si zaměstnavatelé mohli žádat formou programů Antivirus.

svářeč v továrně

Vláda schválila tak zvaný kurzarbeit a díky tomu mohla přispívat na mzdy pracovníků a firmy nebyly nuceny své zaměstnance propouštět. Jen by se tak roztočil další kolotoč, kdy by se nezaměstnaní evidovali na úřadech práce a stát by jim ze zákona musel vyplácet dávky v nezaměstnanosti a plnit jejich další nároky na státní dávky.
Díky kurzarbeitu mohlo být propouštění zastaveno nebo alespoň oddáleno. Zaměstnavatel mohl snížit pracovní úvazek a částečně ho financovat příspěvkem od státu. Ale podmínkou bylo to, že zachová pracovní místo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články