Kolik činí záloha na dani z naší mzdy

Napadlo vás někdy, jak se vlastně vypočítává čistá mzda, kterou měsíčně dostáváte na účet od svého zaměstnavatele anebo ji vám vyplácí „na ruku“?  Možná tomu nebudete věřit, ale existují i takové mzdové účetní, které výši čisté mzdy prostě a jednoduše „z hlavy“ nevypočtou! Tak proč byste se měli stydět, že si nevíte s výpočtem rady? Nic si z toho nedělejte. A říkáte si, jak je to možné, ze vůbec jsou takovéto účetní? Je to jednoduché. Protože spoléhají na mzdový software.

počítání na kalkulačce

Ale naštěstí je stále více účetních, které své práci rozumějí, neustále se zdokonalují, proškolují a věřte, že to není lehká práce, když se jí účetní věnuje pečlivě a zodpovědně. Jen těch neustálých změn!
A právě jednou z nich je změna výpočtu daně ze mzdy.
Podívejme se na výpočet mzdy a udělejme jeden maličký krůček k tomu, abyste mohli být sami sobě mzdovou účetní. Samozřejmě, že na internetu najdete spoustu on-line mzdových kalkulaček, kde si mzdu také dovedete spočítat, ale stále je dobré rozumět tomu, co počítám. Oproti kalkulátoru „jen“ dosadíte čísla a nevíte proč a jak došel ke konečnému výpočtu.
Důležité je vědět, že jako zaměstnanec, pokud máte klasickou mzdu, odvádíte státu:
ü  Pojistné na sociální zabezpečení ve výši 6,5 procent
ü  Pojistné na zdravotní pojištění ve výši 4,5 procenta
ü  Zálohu na daň – zpravidla ve výši patnáct procent
K tomu, abyste uměli spočítat, v jaké výši odvádíte zálohu na daň, je třeba vědět, že podpisem daňového prohlášení uplatníte nezdanitelnou položku na poplatníka, která je od letošního roku zvýšená. Znamená to, že částka 2.320, – Kč se vám    n e d a n í.

papírové bankovky

A jak dojdete tedy k čisté mzdě? Jednoduše vypočtete z vaší hrubé mzdy 6,5 procent a 4,5 procenta. Tyto obě částky si poznamenejte. Nyní budeme počítat zálohu na dani. Hrubou mzdu zaokrouhlete na stokoruny směrem nahoru, vynásobte patnácti procenty, odečtěte nezdanitelnou položku na poplatníka a máte vypočtenou zálohu na daň.
Z hrubé mzdy odečtěte postupně vypočtené pojistné na sociální a zdravotní pojištění a zálohu na daň a dostáváte se na čistou mzdu! Gratulujeme k výpočtu!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články