Kde chybí podnikatelé?

Jak všichni dobře víme, existují lidé, jimž se říká soukromí podnikatelé. Tito pracují podobně jako ti ostatní, tedy zaměstnanci, ovšem na rozdíl od těch, kdo pracují někde pro někoho jiného, se tito vyznačují tím, že podstupují určitá, a to klidně i nemalá rizika. Nepracují za zaručený tabulkový plat, nemají nejednou pevně danou pracovní dobu a činí se i tehdy, kdy mají zaměstnanci už dávno padla, klidně i o víkendech a svátcích.

kancelářský prostor

Takže jsou podnikatelé špatní nebo dobří? Jednoznačně dobří. I když jsou mezi nimi pochopitelně i nějaké ty černé ovce, můžeme být rádi, že je máme. Protože je na ně, jak my starší pamatujeme a můžeme tedy srovnávat, daleko větší spolehnutí než na státní firmy, tito poskytují lepší, dokonalejší i jinak výhodnější služby. Obvykle.
A proto by bylo žádoucí, kdybychom potkávali nějaké to podnikání všude. Třeba pouze toto, třeba toto konkurující státnímu sektoru, ale nikdy by podnikatelský duch neměl scházet.
Ovšem bohužel schází.
Zatímco máme soukromé prodejce, řemeslníky, zemědělce, průmyslníky, vědce a další profese, jsou tu i místa, kde podnikání k naší škodě schází. A byť si to vesměs ani neuvědomujeme, je to důvod k zoufání si, měli bychom toho litovat. A také toho nejednou litujeme.

pokladna v obchodě

Naší největší smůlou je skutečnost, že je stát státní, a nikoliv soukromou institucí. Kvůli čemuž je jako stát řízen a spravován. A to pochopitelně jak s nějakými těmi přednostmi, tak bohužel i se svými zásadními nedostatky.
Vidíme, jak vládnoucí politici rozhazují společné peníze, a musí nám to být skoro jedno, nechceme-li se z toho zbláznit. Vidíme, jak hospodaří stát se stále větším deficitem, vidíme, jak se dělají nesmyslná, ba i zrůdná rozhodnutí, za něž často nikdo nenese zodpovědnost, vidíme, jak se politici vměšují i do toho, do čeho nemají co strkat nos nebo čemu nerozumí. Což by soukromník ve své firmě dělat nemohl. Protože by přišel na buben.
A tak by bylo skvělé, kdyby se ‚podnikalo‘ i ve vládě. Kdyby politici řídili stát jako soukromou firmu. S tím, že by nesli veškeré důsledky svých činů, v tom dobrém i špatném.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články