Jak může pozměnění pracovní doby ovlivnit celkovou ekonomiku?

Už dlouhou dobu se projednává čtyřdenní pracovní týden. V mnoha zemích o něm některé vlády vážně uvažují. Je to však skutečně odpověď na čím dál více unavenou ekonomiku? Mnozí si slibují celou řadu výhod, jiní zase čtyřdenní pracovní týden zatracují. V mnoha profesích to však nepřinese nic nového, budou naprosto neovlivněny, neboť se v těchto dotčených oblastech stejně pracuje i o víkendech a někdy i svátcích. Mnohdy jsou pracovní smlouvy navrženy tak, aby zaměstnanec mohl být povolán do práce i v tyto časy. Ovšem pro určitou část společnosti by to mohlo znamenat jisté vysvobození a daleko více času.

obchod

Je to však skutečně krok dopředu?

Často léčíme symptomy, ne příčinu

Měli bychom si uvědomit, co vlastně chceme vyřešit zkrácením pracovního týdne. Pokud se jedná o nedostatek času, ten si vždycky tvoříme my sami. Ať už výběrem práce nebo povolání, trávením volného času. Je otázkou, do jaké míry může skutečně zasáhnout pracovní týden v tomto ohledu. Očekává se také, že by se zvýšila produktivita, neboť ve státech, kde se čtyřdenní pracovní týden testoval, byla navýšena produktivita a dosahovala nejen míry pětidenního pracovního týdne, ale ještě tuto míru přesáhla. To může být asi tou nejlepší výhodou zkrácení.

Vždycky je ale dobré podívat se na celkové pracovní podmínky v dané zemi. Například Japonsko patří mezi státy, kde se pracuje od rána do večera a mnohdy ani volný čas nevyplňuje nic jiného než jen myšlenky na práci. Jejich pracovní prostředí se ale diametrálně liší od toho našeho – je tak otázkou, jestli by Česká republika měla stejné výsledky.

podnikatel

Více peněz lidem

Celkové ekonomice by daleko více přispělo, kdyby se konečně začaly zvedat platy – nikoliv ale zvýšením minimální mzdy, ale spíše politickým i ekonomickým tlakem na velké firmy a korporace, aby tyto platy začaly zvedat. Omezit některé státní výdaje a namísto toho ušetřené peníze nechat lidem, určit jasný okruh, do kterého by měl stát investovat nejvíce dle priorit tak, aby byly zachovány základní služby, přesto aby se například snížila daňová zátěž.

Možná by něco takového prospělo daleko více než zkrácení pracovního týdne.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články