Důvody, které vedou banku k zamítnutí žádosti o úvěr

V dnešní době může o půjčku zažádat kdokoliv, tedy za předpokladu, že splňuje zákonem dané podmínky. Ty stanovuje Česká národní banka a zákon o spotřebitelském úvěru, jehož znění je pravidelně upravováno. Naposledy se dočkal novely v dubnu loňského roku jako reakci na nařízení vlády ohledně celosvětové pandemie koronaviru. Řada věřitelů si krom zákonem stanovených podmínek stanovuje i své vlastní kvůli větší bezpečnosti a důvěře vůči dlužníkům.

Smlouva k podpisu
 
Schválení půjčky rozhodně nepatří mezi povinnosti věřitele ani za předpokladu, že dlužník disponuje ukázkovou bonitou. Rozhodně není pravidlem, že půjčku získá každý, kdo si o ní v bance případě nebankovní společnosti zažádá. Vždy záleží na rozhodnutí samotného věřitele. Ten se rozhoduje jak v souladu se zákonem danými podmínkami, tak i obchodní strategií. Úvěr je skutečně schválen až po oboustranně vyjednaných podmínkách, které jsou zpečetěny podpisem úvěrové smlouvy. Pro většinu bankovních společností jsou podmínky pro získání úvěrů přinejmenším velmi podobné, jiné podmínky spadají do kategorie – hypotéky, kde je zapotřebí splnit řadu dalších náležitostí a ručit nemovitostí.
 

  • Nízký nebo příliš vysoký věk

Jak už to tak bývá, u bank není výhodou příliš nízký, ale naopak ani vysoký věk. Banka vždy zvažuje věk žadatelů i všech dalších spolužadatelů. Ti mají největší šanci, pokud o úvěr zažádají kolem 30. roku života, kdy je podle bank nejvyšší šance s žádostí uspět.

Cedule prodáno
 

  • Registr dlužníků

Krom adekvátního věku musí žadatel projít i registrem dlužníků. V České republice jich máme hned několik a jsou zde zaznamenávány všechny finanční prohřešky, kterých se dotyčná osoba dopustí. V systému zůstávají i několik let a v případě negativního záznamu je velmi těžké na úvěr dosáhnout. Jsou zde zaznamenávány i veškeré žádosti o úvěr, které skončily nezdarem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články