Daně mají smysl

Když se nad tím člověk zamyslí, jsou daně vlastně dobrá věc. A prosím, nekamenujte mě za tento názor. Jistě, i tyto mají pochopitelně značné množství negativ, především to, že člověka připravují o jeho zasloužené jmění a nejednou i o nervy, a to když tento zrovna vyplňuje daňové přiznání a odvádí to, co si po něm tatíček stát žádá, ale takové daně nám zároveň přinášejí i leccos dobrého, to, co bychom jinak neměli a dozajista bychom to postrádali.

dolary v peněžence

Daně totiž nejsou jenom metodou, jak z pracujících lidí vyždímat peníze, jsou tu i od toho, aby se jimi platily služby, jež obyvatelstvo každého státu potřebuje, a to bez ohledu na to, zda jsou tyto nezbytné nebo jenom žádoucí.
Kdyby nebylo daní, nebylo by nikoho, kdo by chránil zájmy lidí, kdy by tyto ochránil před kriminálními živly. A kdybychom si tak neplatili prostřednictvím daní policii, odíral by nás kdejaký kriminální živel ještě daleko více, než tak činí formou daní stát. O tom, že bychom pak nebyli jenom okrádáni, ale i jinak poškozováni, ani nemluvě.
Nebýt daní, neměli bychom armádu. A ač si o této můžeme myslet ledacos, je skutečností, že nebýt této, museli bychom dnes a denně počítat s tím, že na nás coby stát dostane zálusk někdo cizí a nebude nikoho, kdo by ho alespoň trochu odradil od agrese.
Nebýt daní, neměli bychom ani vládu, ani volby, z nichž taková vláda vzchází. A i když naše vlády vesměs stojí za to, za co stojí, je jejich existence přece jenom aspoň o špetku lepší než anarchie, jež by tu bez státní správy zavládla.
Nebýt daní, byli bychom vesměs negramotní, nemaje státní školství. Kdo ví, kolik z našinců by pak umělo aspoň číst a psát, respektive počítat.

české bankovky

A nejen to.
Prostě by tu panoval chaos. Na který bychom doplatili všichni do jednoho. Třeba proto, že bez daní by nebyla ani žádná finanční správa, nikdo by negarantoval měnu a peníze by pozbyly smysl. A co bychom z nich pak měli? I z těch, jež bychom ušetřili na daních?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články