Daň z výhry

Placení daní není jistě pro nikoho z nás příjemnou záležitostí. Je to ale většinou nezbytné. To, že se musí zaplatit například daň z nemovitosti nebo z příjmu, je každému jistě známé. Už méně lidí ale ví, že platí povinnost zaplatit daň z výhry. Tato povinnost má ale své přesně dané zákonitosti.

  • Je zřejmé, že pokud vyhrajete na stírací los stovku, pak nepoběžíte na finanční úřad zaplatit pětikorunu.
  • Daň z výhry se vás týká až ve chvíli, kdy vaše výhra přesáhne částku jeden milion korun.

kalkulačka

Platí to u takzvaných hazardních her. Pod tímto názvem si většinou vybavíme několik mužů s nicneříkajících studeným pohledem a kartami v ruce. Za hazardní hry je ale považováno i kurzové sázení nebo loterie. Dokonce i tombola je zahrnuta do hazardu.

Vložené investice se odpočítávají

Možná, že leckoho teď napadne, že je to celé nedomyšlené. Kolikrát se přeci může stát, že do snahy vyhrát vložíme daleko více prostředků, nežli se nám jich konečně vrátí. I tato možnost je ošetřena. U některých hazardních her se zkoumá, kolik výherce v rámci jednoho zdaňovacího období do hry vložil.

počítaní daně

  • Jestliže jste tedy v minulých letech prosázeli například dva milióny a v posledním zdaňovacím období vyhráli zmíněný milion, pak je vaší výhrou milionová ztráta, a ještě z ní musíte zaplatit daň.

U loterií i kurzových sázek je jistě celkem snadno prokazatelné, kolik se nám povedlo prohrát, nežli se na nás usmálo štěstí. Mnohem zajímavější situace určitě nastane v případě větší výhry ve výherních automatech. Prokázat, kolik jste do něj vložili peněz, bude asi docela oříšek.

  • Zdanění je možné také provést prostřednictvím daňového přiznání.
  • Je to podobné jako s příjmy z dohod o provedení práce, které podléhají srážkové dani.

Prostě příjmy z výher zahrnete do daňového přiznání. Výše daně z výher se stanoví na patnáct procent.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články