Bez obchodu nelze existovat

K tomu, abychom mohli vést normální či aspoň trochu snesitelný život, potřebujeme různé věci. Někomu je zapotřebí mít to, jinému ono, to v závislosti na konkrétní situaci, ovšem přinejmenším elementární náležitosti, bez nichž nelze vyžít, potřebujeme všichni. Každý musí přinejmenším jíst, pít a oblékat se, a kdo to má, vyžaduje i další, podružnější, ale přesto stále ještě důležité věci či služby.
Když je člověk zručný a má pro to vytvořené podmínky, může si ledacos i vyrobit či vyprodukovat sám. Ten, kdo má zahradu nebo políčko, si tu může i sám vypěstovat něco k snědku, ten, kdo má dílnu, si v ní může něco i sám vyrobit a podobně.

kavárna bar

Ale většina z nás prostě soběstačná není. A protože každý umí jenom něco (případy, kdy dotyčný neumí vůbec nic, nechme stranou), vyvinul se v řadách lidí v průběhu historie i obchod. Tedy způsob, který umožňuje, aby se každý věnoval tomu, co mu jde nejlépe, aby vytvářel toho, co umí vytvářet, víc, než je mu zapotřebí, a pak to směňoval za plody práce jiných lidí.
Na obchodování jsme tak existenčně závislí. Díky tomuto si pořizujeme vše, co potřebujeme a co nám mohou poskytnout výhradně jiní lidé. Za protislužbu, jejíž hodnota je vyjadřována penězi.

internetový obchod

Aby takové obchodování fungovalo, potřebujeme mít lidi, kteří něco nabízejí, a také ty, kteří totéž potřebují a chtějí to tak od výrobců či poskytovatelů odebrat. A pak také obchodníky, tedy ty, kdo od jedněch odebírají a druhým dávají. A které nesmíme považovat za nějaké Jánošíky, protože tito neberou bohatým a nedávají chudým, ale spíše právě naopak. Dávají to, co mají k dispozici, těm, kdo to mohou zaplatit, a pak se vypořádávají s dodavateli. A sami také nepřijdou zkrátka.
Takové obchodování je vlastně nezbytné. Protože nikdo z těch, kdo něco mohou nabídnout, nemá pro práci čas na to, aby si sám sháněl kupce, a někdo, kdo něco potřebuje, by bez prostředníků jen těžko hledal někoho, kdo jeho potřeby uspokojí.
A proto existuje obchodování. Činnost, kterou využíváme často a rádi. Protože bez ní bychom neměli skoro nic. Nanejvýš to, co si dokážeme vyrobit sami. A to by byla bída, co?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články