V letošním roce přibudou do našeho „prasátka“ další korunky

V letošním roce se pracujícím zaměstnancům portmonka více zakulatí. A to díky přijatému „daňovému balíčku“, který začal letos platit. Zaměstnanci to zpravidla pocítí ve vyšší dobírce, která se navýší díky tomu, že se změnil po létech, kdy se uplatňovala superhrubá mzda, její výpočet.
Od 1. ledna 2021 se mění výpočet daně ze mzdy. Znamená to, že se hrubá mzda již nenavyšuje o „fiktivní“ pojistné na zdravotní a sociální pojištění, které je povinen platit zaměstnavatel za své zaměstnance, ale hrubá mzda se vynásobí zpravidla už rovnou patnácti procenty.

stát vybírá daně

Zaměstnanci šetří na dani.
A to díky změně výpočtu daně, zvýšení základní slevy na poplatníka, ale i zrušení stropu pro výpočet daňového bonusu. Poslední možnost využijí pracující rodiny s více dětmi.
Je nutno ale zdůraznit, že nárok na tyto slevy máte zpravidla vždy jen u jednoho zaměstnavatele! Dnes mají lidé i více prací, například ke své „hlavní“ práci mají dohodu o činnosti nebo dohodu o provedení práce. Pak výše uvedené slevy můžete uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele, nikoliv u více zaměstnavatelů současně.

pokladnička „prasátko“ s penězi

Jak uplatníte slevy na dani ze své mzdy?
První podmínkou je to, že pracujete. Druhou podmínkou je, že u svého „hlavního“ zaměstnavatele (anebo u toho, kterého si sami zvolíte) podepíšete Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Neděste se tohoto názvu, zaměstnanci ho znají zpravidla pod názvem „růžovka“ anebo „růžový papír“ nebo “rose paper“. Podpisem tohoto Prohlášení poplatníka vy rozhodujete, jak se bude danit vaše mzda. Jestliže ještě navíc uplatníte slevy na děti (správně daňové zvýhodnění), pak bude vaše dobírka ještě vyšší. Tyto slevy vám zaměstnavatel uplatňuje každý měsíc.
Nutno ovšem vědět, že podepsat Prohlášení můžete pouze u jednoho zaměstnavatele v jednom měsíci. Výjimkou může být skončení zaměstnání v jednom měsíci a nástup do dalšího zaměstnání (v tom samém měsíci). Zde můžete mít podepsané Prohlášení u obou zaměstnavatelů, ale pouze u jednoho z nich v tomto měsíci můžete uplatnit výše uvedené slevy pro snížení daně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články