Nebojte se daní

Nebojte se daní. Daňová záloha anebo konečná srážková daň, je „poplatek státu“, kterou za vás zaměstnavatel vypočte a sráží z vaší mzdy.
A to proto, aby nebyli zaměstnanci zatěžováni – pro ně zbytečnou – daňovou administrativou, a hlavně také z praktických důvodů, je tato povinnost je přenesena na jejich chlebodárce. Zaměstnavatel podle zákona o dani z příjmu daň tedy vypočte a následně – jak tu vaši i ostatních zaměstnanců, odvádí jednou měsíčně na účet finančního úřadu. Tyto poplatky putují a slouží jako trvalý a opakující se přísun daňového výnosu do veřejných rozpočtů.

podání daňové přiznání

Možná, že jste postřehli, že od ledna 2021 se změnil výpočet daně z příjmu fyzických osob a pocítili jste to i ve své peněžence, protože tímto krokem zaměstnanci obdrželi ve většině případů vyšší čistou mzdu. Ještě vloni se postupovalo podle pár let fungujícího systému, když se daň ze mzdy vypočetla z tak zvané superhrubé mzdy, což byla mzda navýšená o povinné pojistné (zdravotní a sociální), které je povinen zaměstnavatel platit za své zaměstnance.
Zdá se to složité, ale můžete si to představit tak, že vaše klasická hrubá mzda byla navýšena o „fiktivní“ pojistné a teprve z tohoto základu byla spočítána zálohová daň. Kdežto od letošního roku 2021 „fiktivní“ navýšení odpadá.

žena zahrnutá formuláři k daňovému přiznání

Zaměstnavatel vypočte zálohu čistě již „jen“ z vaší hrubé mzdy, tudíž již zde vidíte posun a změnu, která mluví pro větší cinkot mincí v portmonce, k čemuž více méně přispěje i zvýšení slevy na poplatníka z původních 2.070, – Kč na 2.320, – Kč. K této slevě se můžete lehce dopracovat, pokud pracujete.
Při nástupu do zaměstnání nezapomeňte podepsat daňové prohlášení – mnozí zaměstnanci ho důvěrně oslovují „růžový papír“ a slevu máte doma. A aby to nebylo málo, můžete uplatnit i slevu na děti (správně daňové zvýhodnění na dítě). Pro letošní rok byl dokonce zrušen strop pro výpočet daňového bonusu. To znamená opět vyšší úspora a více peněz pro    p r a c u j í c í   rodiny s více dětmi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články