Když nestačí vlastní peníze

Počítat se našinec obvykle naučí už v útlém věku. A k tomu, aby si poradil s čísly, která se mu objeví na výplatní pásce, mu v podstatě stačí několik počátečních tříd základní školy.
Ovšem přesto má nejednou i vysoce kvalifikovaný člověk problémy s počty, a to, když má zajistit, aby jeho výdaje nepřesáhly jeho příjmy. Ať někdo takový počítá sebeusilovněji, nejednou mu neustále vychází, že zkrátka není možné z jeho příjmů uhradit vše, co je potřeba si pořídit, a tedy i financovat.

svazky dolarů

Ovšem jak všichni dobře víme, není to vždy zaviněno neznalostmi takových lidí. Někdy je prostě faktem, že si člověk nepřijde na takové peníze, aby se z nich dalo normálně žít. A když to nelze zařídit jinak, uvažuje se o vzetí si nějaké té půjčky.
Někdy je půjčka zkrátka tím jediným možným řešením, nejednou je jenom s využitím této alternativy život zvládnutelný.
Ovšem, než se člověk nějaké finanční instituci upíše, měl by mít na paměti skutečnost, že se u půjčky nejedná o žádný dar. A že se tato bude zaručeně muset vrátit, a to tak, jak bude sjednáno ve smlouvě. A proto by se měl člověk zajímat o všechny parametry toho, o co má zájem.

dolary v ruce

Důležité jsou tu pochopitelně úroky, vyjadřované obvykle v procentech. Ovšem jakkoliv je toto číslo důležité, není záhodno se řídit pouze jím. Protože tu kromě úroků bývají i nejrůznější další s půjčkou spojené výdaje, různé poplatky, a ty mohou celkovou cenu půjčky klidně i citelně navýšit. A tak je daleko zásadnější orientovat se podle RPSN, tedy podle údaje, který udává, kolik přeplatíme celkově, se vším všudy.
Dále se nesmíme spoléhat jen na to, že jsou tu úroky a další platby třeba i docela nízké. Protože výhodnost je tu jenom relativním pojmem. Hlavní je situace, v níž dlužník je a bude. Protože pro někoho není problémem zaplatit i úročení ve výši desítek procent, zatímco pro jiného může být i menší cifra problémem.
A proto bychom si měli půjčovat výhradně s rozmyslem a jen je-li to nutné. Nejlepší půjčka je vždy žádná půjčka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články