Čím je pro lidi ekonomika

Ekonomika je něčím, v čem my lidé všichni do jednoho žijeme. Ať už se nám to líbí nebo ne, obklopuje nás tato na každém kroku a ovlivňuje prakticky veškeré naše konání. A to někdy v dobrém a někdy ve zlém, jak už tomu. tak bývá.
Kdykoliv ráno vstáváme, zapojujeme se do ekonomických procesů, a neskončíme s tím prakticky až do usnutí. Den po dni, týden po týdnu. Vzbudíme se a jdeme si dejme tomu udělat snídani. A co tato obnáší? Někdo musel tu kávu, čaj a kdo ví, co všechno ještě snídáme, vyrobit, aby to mohl někdo vyrobit, musel někdo jiný dodat suroviny, a už v tomto jsou tedy skryty ekonomické transakce.

dolary USA

Pak se oblékneme do něčeho, co pro nás někdo ušil z látky, kterou předtím někdo jiný utkal z toho, co jiný vypěstoval nebo jinak vyrobil. A než se k nám takové oblečení dostalo, musely tedy proběhnout rovněž nějaké ty ekonomické transakce. A ať se zamyslíme nad čímkoliv, co následuje, za vším se najde nějaká ta ekonomika, nějaké ty finanční transakce. Bez výjimky.
A tak se dá směle tvrdit, že žijeme jenom díky ekonomice. Kdyby jí nebylo, neměli bychom pomalu nic, snad leda kromě toho, co by se nám podařilo sebrat ze země nebo utrhnout ze stromu. Ekonomika je pro nás tedy zásadní, ta z nás dělá lidi.
A abychom si mohli užívat života, musí tato přinejmenším obstojně fungovat. Musí to klapat jak s nabídkou, tak i s poptávkou. Lidé musí mít možnost si na vše potřebné vydělat a musí mít také možnost vydělané peníze za něco smysluplného utratit.

americké dolary

A přiznejme si, že je taková ekonomika něco hodně složitého, něco, v čem se toho dá hodně dosáhnout, ale také hodně pokazit. Přepočítat se mohou i velcí páni, jimž rukama procházejí miliardy, i malí človíčci s pouhými pár korunami, těžkosti mohou vznikat kdykoliv a kvůli lecčemu. Ale hlavní je, aby se problémy řešily, aby se nezahrávaly do autu. Protože bez ekonomiky nelze žít. Ať už ji shledáváme být jakoukoliv.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články