Taková podobnost s Titanicem!

Už nespočet let žije naše země tu více a tu méně na dluh. A nic na tom nezměnila ani dávná památná slova Václava Klause staršího „nečekejte, že vám ty peníze někdo dá“. A jakkoliv náš stát od nástupu komunistů k moci už nikdy ekonomickým zázrakem nebyl, dá se říci, že je naše ekonomika stále větším a větším propadákem.

eura bankovky

Vzpomeneme-li si jenom na nedávná léta, všichni máme dosud v živé paměti, že byla tato našimi vládními politiky pyšně charakterizována jako doba ekonomického rozkvětu. Dařilo se nám skvěle… a přesto náš stát končil rok co rok s dluhem v řádu desítek miliard. A pokud byste se mě chtěli ptát, v čem že tkvěla podstata onoho ‚ekonomického zázraku‘, pak vězte, že nevím. Nejsem vládní politik a nevím, v čem byly ony dluhy v dobrých časech pozitivní.
A současnost? Ta už se jeví pomyslným posledním hřebíčkem do rakve naší ekonomiky. V uplynulém roce nás totiž vláda zadlužila ve srovnání s těmi údajně dobrými lety desetinásobně. Jen za loňský rok zadlužila naši zemi o 410 miliard korun. Díky čemuž už dluží naše země přes dva biliony korun, což je napsáno číslem 2.050.000.000.000 korun.

britské libry

Hrozivé číslo, nemyslíte? Zejména když vezmeme v potaz, že má naše země jenom před deset milionů obyvatel, takže se dluh každého z nás vyšplhal v průměru na řádově dvě stě tisíc. A i v letošním roce tato cifra poroste tempem přímo šíleným a na konci roku už by tak měl každý z nás dlužit v průměru čtvrt milionu. Což jsou peníze, jež mnozí z nás nikdy ani neviděli pohromadě. Ale přesto by je měli jednoho dne zaplatit.
A co vláda na to? Co by? Prostě vydala státní dluhopisy, jež rozprodala především na našem vnitřním trhu. Protože znáte to – podařilo se přesvědčit našince, že jde o zajištěné dluhopisy, které budou určitě proplaceny, navíc tu byl o něco vyšší úrok než u jiných pojištěných, a tedy nerizikových bankovních vkladů, a tak si je bulíci kupovali. A půjčovali tak vládě, která díky tomu mohla rozhazovat a zadlužovat nás všechny.
Až se naše ekonomika stala podobnou Titanicu. Tedy jde ke dnu. A rozdíl je tu jenom v tom, že na Titanicu zůstala celá řada cenností, zatímco v naší ekonomice jen prázdná kasa.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články