Smutný osud podnikání

Když se u nás po devětaosmdesátém roce počali objevovat první soukromí podnikatelé, měli jsme stran těchto různá očekávání. Tím hlavním pak byla představa, že tito napraví nedostatky, jež měla předchozí etapa dějin, kdy vše patřilo všem, a tudíž nic nikomu. Čekali jsme, že tito přiloží ruku k dílu, že tito konečně zaplní mezery na trhu, jichž u nás bylo požehnaně. Věřili jsme, že právě díky soukromému podnikání budeme mít konečně plné regály, tak, jak jsme to záviděli našim západním sousedům, že konečně převládne kvalita nad (leckdy nedostačující) kvantitou, že nám konečně budou poskytnuty kvalitní služby namísto šlendriánu, na který jsme byli zvyklí od monopolních státních firem.

podnikání na internetu

Prostě jsme očekávali od soukromých podnikatelů jenom to nejlepší. A dlužno podotknout, že jsme se toho tehdy nejednou i dočkali. I když takové nabídky nebývaly nejednou zase až tak světoborné, podíváme-li se na ně z dnešního úhlu pohledu, i když to tehdy z objektivních a třeba i subjektivních příčin také nebývalo nejednou zrovna ono, bylo to rozhodně lepší než to, na co jsme byli zvyklí z éry socialismu. A tak jsme měli důvod být takovým soukromníkům vděčni.
Ovšem tito se vděčnosti nejednou nedočkali. Protože se nejednou ukázalo, že si tito svou prací vydělávají víc než ti, kdo dál pracovali pro státní sektor za tabulkové platy, jež byly stále ještě nevalné. A závist byla tehdy mocná zbraň. Daleko více než je tomu dnes, i když ani v současnosti to není zrovna ideální. Člověk, který neměl ve státní sféře velké příjmy, záviděl těm ‚zlodějům‘, kteří si účtovali tržní, a tedy relativně nemalé ceny, a nejednou na nich nenechal nit suchou. A v tu chvíli nebylo podnikatelům co závidět.

podnikání u počítače

A dnes? Dnes se tito snad konečně dočkali jak akceptování ostatní veřejností, tak i jistého soucitu. Protože to v koronavirové době mají hodně těžké. Někdy přicházejí o zákazníky, kteří si je už nemohou dovolit, někdy jim práci komplikuje či dokonce zakazuje stát… A tak jsme s nimi konečně nejednou solidární. Protože kdyby tito zmizeli, bude tu zase ‚socialismus‘ s prázdnými regály a heslem ‚urob si sám‘.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články