Kdo chce pracovat, práci si vždycky najde

Kdo chce pracovat, práci si vždycky najde. Je spousta lidí, kteří toto úsloví s oblibou prohlašují, ale nedokážou se vžít do situace a psychiky lidí, kteří jsou v pokročilejším věku a nemají rádi změny. Umějí jen tu svou práci, kterou dělali dvacet let a najednou je zaměstnavatel propustil. Nezáleží na důvodu, respektive na tom, že například zrušil pracovní místo z důvodu reorganizace a nyní již – bývalému – zaměstnanci vyplatil odstupné.

nezaměstnaný si hledá práci

Ne všichni mají takové „štěstí“. Občas se stává, že odstupné zaměstnavatel zaměstnanci pouze zúčtuje, ale už z důvodu nedostatku finančních prostředků, bohužel, nevyplatí. Tito propuštění zaměstnanci jsou na tom ještě hůře, protože – pokud nemají novou práci, pro úřad práce odstupné obdrželi a nemají proto nárok na přiznání podpory v nezaměstnanosti po celou dobu zákonného odstupného. Pak se není věru co divit, že takovíto lidé jsou otrávení a propadají depresi za to, jak s nimi jejich bývalý zaměstnavatel „zatočil“ a jak se stát o takovéto lidi nedokáže postarat. Nemají ani chuť shánět si nové zaměstnání, protože si připadají ukřivdění a s takovýmito pocity se těžko hledá nová práce.
Ale vraťme se k těm, kteří přišli o své pracovní místo a odstupné jim bylo vyplaceno. Pokud nemají novou práci, pak je řešením zaregistrovat se na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Na podporu sice nebudou mít nárok, protože jim bylo vyplaceno odstupné, ale doporučujeme se na úřad práce nahlásit. Nemůže se tak totiž stát, že byste někdy v budoucnu mohli obdržet platební výměr od své zdravotní pojišťovny z důvodu neplacení zdravotního pojištění.

člověk si posvítil na to, jak hledat práci

Pokud nejste osobou, za kterou je podle zákona o zdravotním pojištění, stát plátcem zdravotního pojištění (například pobíráte invalidní důchod, jste student, matka pobírající rodičovský příspěvek atp.), jste povinni si platit zdravotní pojištění. A to, pokud doba nezaměstnanosti trvá po celý měsíc. Na toto mnozí zapomínají a pak jsou nemile překvapeni, že jim vznikl dluh, a co víc, penále, které je mnohdy vyšší než samotný dluh. Ale registrací na úřadu práce, byť vám nevzniká nárok na podporu, se zařadíte do skupiny pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát a nevzniká vám tak dluh na pojistném.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články