Jak pandemie Covid-19 změnila české podnikání?

Epidemie koronaviru trvá již téměř rok a s jejím nástupem se změnil život nás všech. Ve velkém ji pocítili podnikatelé i jejich zaměstnanci. Náhle se uzavřeli restaurace, ubytování i zábavní zařízení. V ulicích ani během léta nevládl hojný turistický ruch a města zela podivnou prázdnotou. Pro mnoho lidí to znamenalo ztrátu zaměstnání, anebo bankrot firmy. Pojďme se podívat, jak se u nás situace od začátku změnila, a to nejen z pohledu společností.
 
koronavirus zákazník změna

Spotřebitelé změnili své priority

S tím, jak se výrazně změnil náš život, změnilo se i to, co považujeme za důležité. Prodej luxusního zboží a značkového oblečení hodně klesl, zatímco prodejci potravin na tom byli mnohonásobně lépe, a to zejména na začátku pandemie a poté pochopitelně před Vánoci. Pokles v oblasti oblečení má svou logiku také proto, že mnoho lidí skončilo dlouhodobě na home office, kde tolik oděvů a bot nepotřebují, protože většina z nich zvládá práci v pyžamu nebo domácím oblečení.

home office práce
 
Další oblastí, která zaznamenala pokles, je prodej kosmetiky. Ženy jsou zavřené doma, téměř nikam nechodí, a proto nemají potřebu se líčit. Místo toho se narostl zájem o čisticí a dezinfekční prostředky do domácnosti. V jednu chvíli se dokonce gumové rukavice staly nedostatkovým zbožím. Elektronika na tom není vůbec špatně, protože se lidé nyní více dívají na filmy a záznamy koncertů nebo divadelních představení z domova. Zvýšila se proto poptávka po domácích kinech.
 

Podnikatelé se přizpůsobují, jak mohou

Ať už se jedná o restaurace nebo umělce, všichni se snaží přizpůsobit. Mnohem více se využívají rozvozové firmy, které dovážejí prakticky všechno. Objednat si můžete hotové jídlo, nákup, léky i víno, a to až ke dveřím. Objevily se také online koncerty a divadla, kterých jste se mohli zúčastnit z domova a přitom podpořit své oblíbené umělce. V této době totiž přežijí jen ti, kteří se dokáží přizpůsobit.


 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články