Ekonomika má fungovat

Ekonomika je jednou z nejzásadnějších věcí, jež mají dopad na život lidí. Když tato vzkvétá, daří se lidem o poznání lépe, než když tato chřadne, a byť ani ta nejdokonalejší ekonomická situace nikomu štěstí nezajistí, je rozhodně dobré žít právě v takové.
Co totiž ekonomika pro lidi znamená? Vlastně je předpokladem pro úroveň života, jaký tito mohou vést. Na ekonomice závisí, co si takoví lidé mohou pořídit pro uspokojení svých potřeb, ta ovlivňuje vše od možnosti nákupů až třeba po bezpečnost, kulturní vyspělost, vzdělanost a podobně.

dva tisíce

V ekonomice by mělo vždy jít především o uspokojování potřeb lidí a o co nejvyrovnanější poměr mezi nabídkou a poptávkou. Protože jenom v situaci, kdy si lidé mohou zajistit vše potřebné a nejlépe i něco navrch, lze vést spokojený život.
Kdyby ekonomika vázla, nebyl by život lidí, kteří jsou s ní propojeni, dokonalý, a kdyby byla pokřivená víc, než je zdrávo, nechtěli by s ní lidé třeba ani nic mít.
Třeba si dokážete představit, jak by byli lidé (ne)ochotní se na ekonomice podílet, kdyby byla na trhu znehodnocená měna, za niž by se nedalo pomalu nic nebo vůbec nic nakoupit, lehce ale domyslíte i to, jak by vypadal život v zemi, kde by se nabízelo cokoliv, jenže by ekonomické poměry neumožňovaly lidem si aspoň na to nejpodstatnější vydělat. Mnozí si dokážeme představit, jak by fungovala ekonomika založená na pouhém plundrování zdrojů své země, jaká by byla, kdyby byla založená na korupci a podobně.

evropská měna

Ekonomika prostě musí fungovat a musí být důvěryhodná, aby si jí lidé mohli cenit. Aby se do ní rádi zapojovali a v jejím rámci se přičinili o svoje dobro stejně jako o blaho všech ostatních.
A je tomu tak u nás? Máme ekonomiku skvělou, dobrou, živořící nebo do propasti se hroutící? To už vám tu neřeknu. Protože odpověď stejně jako mnozí z našinců znám. A nechci vám tu onou pravdou zbytečně kazit náladu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články