Ekonomika je věcí všech

Od okamžiku, kdy človíček spatří světlo světa, je tento zapojen do ekonomických procesů, jež kolem něho probíhají. Pochopitelně v onom nejútlejším věku ještě nechodí do práce, nemá peníze a nenakupuje a neutrácí, ale přesto se ani jemu ekonomika nevyhýbá. Protože má potřeby, jež jsou s ekonomikou jeho státu, regionu i rodiny neodmyslitelně spojené, jenom za něj v dané chvíli rozhodují po ekonomické stránce jiní.

EET a pokladna

A jak člověk následně stárne a dospívá, zapojuje se do ekonomiky, jež je všude kolem něj, víc a více. Není vyhnutí, protože bez jeho podílení se na ekonomických procesech by zůstal naprosto izolovaný, nesoběstačný a ztracený.
Aby pak někdo vedl spokojený život, potřebuje, aby ekonomika kolem něj fungovala co nejdokonaleji. Nevěříte-li, zavzpomínejte na své dávné mládí nebo se třeba vy mladší zeptejte svých předků, jak to chodilo za pokřivených ekonomických poměrů za dob socialismu. Jak jenom tehdy nefunkčnost direktivně řízené ekonomiky doléhala na každého z prostých lidí, jak jenom se nepříjemně žilo! Věčné fronty na něco, věčné shánění něčeho nedostatkového, mizerně pracující řemeslníci stejně jako zaměstnanci snad všech ostatních odvětví ekonomiky, rovnost v chudobě…

americké centy

Ve srovnání s tím si už dnes žijeme ekonomicky naprosto skvěle. I když pochopitelně ani dnes není vše ani zdaleka ideální. Protože dnes máme sice netušené možnosti, ale na ty si zase musíme nejprve vydělat. A kolika z našinců se to jenom nedaří!
A tak musíme usilovat o to, aby naše ekonomika fungovala co nejlépe, aby nám poskytovala jen ty nejlepší služby. A současně se smířit s tím, že tato nebude nikdy dokonalá. Protože za ekonomikou stojí vždy lidé, a ti jsou jenom lidmi. Od nichž se nikdy zázraky očekávat nedaly a nedají. A to dokonce ani tehdy, když by se tito dušovali, že učiní jen to nejlepší, jak tomu bývá třeba ve volebních kampaních.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články