Co jsou zač ty kryptoměny?

Bylo by docela s podivem, kdybyste doposud ještě nikdy neslyšeli o kryptoměnách. O těch už se toho i v docela běžných a laické veřejnosti určených médiích namluvilo dost a dost, dost na to, aby to neuniklo ani vaší pozornosti. Jenže zatímco pojem kryptoměny tady zazněl už nesčíslněkrát, nikdo se obvykle nesnažil nějak důkladněji vysvětlit, oč že se jedná. A tak jste třeba slyšeli a v těchto dnech opět slýcháte o Bitcoinech a o tom, jak jejich kurz rapidně roste, eventuálně dost extrémně kolísá, ale možná ani netušíte, co že to ty Bitcoiny jsou. A o tom, že tyto nejsou ani zdaleka kryptoměnou jedinou, že tu něčeho podobného existuje už hodně dlouhá řada, že jsou těchto měn dokonce již tisíce druhů, ani nemluvě.
A proto si pojďme říci alespoň to nejzákladnější, co s touto tématikou souvisí.

obrázek kryptoměn

Aspoň to, co že to ony kryptoměny jsou a proč spatřily světlo (nejen virtuálního) světa.
Abyste byli v obraze, měli byste v první řadě vědět, že se tu nejedná o klasické peníze, tedy o bankovky a mince. Že tu jde o virtuální platební nástroje, jichž lze využívat při nejrůznějších transakcích na internetu.
Člověk si pořídí některé z těchto kryptoměn tak, že si je koupí na příslušné burze nebo ve speciální směnárně za klasickou měnu, nebo tak, že je takzvaně těží, tedy vytváří je s využitím své výpočetní techniky. A když je pak má, může jimi na síti platit těm, kdo je přijímají, a to v mnoha ohledech efektivněji a příjemněji, než jak to umožňují nám všem notoricky známé peníze.

Bitcoin internet

Platby takovými kryptoměnami totiž probíhají vesměs bez nějakých prostředníků, nepřiživují se na nich finanční instituce coby zprostředkovatelé, a tyto měny jsou rovněž nezávislé na vládách a centrálních bankách, což je činí neovlivnitelnými klasickými mocenskými institucemi nebo finančníky. Platby kryptoměnami jsou pak navíc i rychlé, i transparentní a pseudoanonymní. A to je činí pro leckoho zajímavými, ne-li přímo nenahraditelnými.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články