Bez ekonomiky bychom nebyli

Ať už se na svůj život podíváme z jakéhokoliv úhlu pohledu, vždycky se za tím, co uvidíme, skrývá alespoň okrajově něco, co spadá do oblasti ekonomiky. Ta už je v našem dnešním světě vlastně naprosto nezbytná, je prvotní, vše se od ní odvíjí. A kdyby tato zkolabovala, dozajista bychom přestali být lidmi a mnozí z nás by v podobné nastalé situaci zřejmě vůbec nedokázali obstát.
Vždyť co se skrývá za ekonomikou? Je to v podstatě celá dlouhá řada procesů, jež nějak souvisejí se směnou něčeho za něco.

finanční růst

V ekonomice každý, kdo může, vytváří určité hodnoty, jež poskytuje zbytku společnosti, a zároveň se tu každý nějakým způsobem podílí na spotřebě takových hodnot. Je tu nikdy nekončící problematika související s nabídkou a poptávkou, jež by se měly v rámci možností udržovat v rovnováze, je tu ale zakomponována i problematika sociálního zajištění těch, kdo tu mají také mít podmínky k životu, byť nevytvářejí žádné hodnoty, jež by se poskytly jako protihodnota těm ostatním. Je tu otázka financí, jež jsou s podobnou směnou něčeho za něco nevyhnutelně spojené, je tu otázka toho, jak peníze mají obíhat, jak mají být směňovány za zboží a služby a jak se mají v případě potřeby směňovat navzájem.

kreslený měšec

Je tu ale i taková záležitost, jako jsou dejme tomu subvence, dotace, půjčky či jiné zvýhodňování určitých segmentů trhu, je tu i záležitost toho, co lidi pro změnu o peníze připravuje, jako jsou dejme tomu daně a jiné odvody.
Ekonomika stojí i za tím, za čím není zase až tak bezprostředně vidět, jako je dejme tomu kultura a vzdělání, je zřejmě stále více i záležitostí zdravotnictví…
Prostě kamkoliv se podíváme, všude se to točí kolem peněz, tedy kolem ekonomiky. Která by měla fungovat co nejdokonaleji. Protože bez ní bychom přestali být civilizovanými lidmi, nebyli bychom vůbec tím, čím dneska jsme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku

Další zajímavé články